Acenteleres Sıkılan ilk kurşun

ACENTELERE SIKILAN İLK KURŞUN               Turusan Bağcı   01.12.2012

Bilinen resmi ve yaygın olan ilk Acente komisyon indirimi ve zarar ediyor gerekçesi ile suçlanarak ilk Acente kapmaları Eylül 2011 tarihinde 14 ay önce başta Malatya olmak üzere Güneydoğu Acentelerine uygulanarak başlamıştır. Önemli olan hareketin bölgesel ve yaygın olmasıydı. Sonra aynı şirketler hızla diğer bölgelere uygulamayı yaydılar. Sarı Öküzü vermemek adına tarafımıza iletilen bu bilgiye istinaden hızla bir yazı hazırlandı Bölge Acenteleri toplanıldı, TÜSAF Başkanından destek istendi aynı zamanda SAİK’de de olması önemliydi. Bir destek gelmeyince hazırlanan yazı Ticaret kanunu bilgilendirme toplantısında Gümrük, Sanai ve Ticaret Bakanlığına, müsteşarlığa, Başbakanlığa oradan SAİK’e ve ilgili kurumlara iletildi. Komisyon indiren büyük ve bir kaç küçük şirket isimleri ilk olarak belirlendi. Kamuoyuna basın yolu ile ve sosyal medya aracılığı ile iletildi, Çözüm önerileri dahi hazırlandı, ilk önemli grup eylemiydi. Diğer bir çok komisyon indirimine hazırlanan Şirketler için de önemli bir durumdu ve Acente Komisyonlarını bir bahane ile düşürerek karlarını arttırma hesabı yapmaya hazırlanıyorlardı.

Beklenti şuydu; TÜSAF Başkanı Kasap’ın konuyu TÜSAF Yönetimine taşıması oradan hızla SAİK Yönetimine de konuyu hızla taşıyarak oyları ile seçildiği Acentelerin haklarını savunarak dik durması ve konuyu çözmesiydi.

Çözümler için Hızla harekete geçildi ;

1- İlk olarak TÜSAF Başkanı ve SAİK Yönetim Kurulu ve etkili grup üyesi Hüseyin Kasap tarafından bu eylemi başlatan Malatya Dernek Başkanı aranıp bizi nasıl şikayet edersin fırçası atıldı, çok biliyorsan çözüm önerilerini gönder ! dendi ve hızla ötekileştirildi,

2- İkinci olarak bu ve benzer konularda sesini yükselten çözüm üretmek isteyen TÜSAF Yönetim kurulu üyeleri TÜSAF Yönetimi içerisinde Gruplaşmalar yaratılarak ötekileştirilerek görevlerinden alındı, hatta TÜSAF ı bölmekle, kan uyuşmazlığı ile suçlandı.

3- Üçüncü olarak basın ve grup mailleri yolu ile yazılar yazılarak SAİK de çalışamıyoruz çözemiyoruz çünkü Levent Ergun yüzünden SAİK i kitliyor denen kişiler Gaziantep toplantısında bunun cevabını veremediler Yalan olduğu ortaya çıktı. TÜSAF ı da kimim kitlediği belli

4- Dördüncü olarak TÜSAF da sorunların ve çözümsüzlüğün sebebi olarak görülen TÜSAF Başkanı Hüseyin Kasap ı TÜSAF Üyesi Dernekler Başkanlık görevinden İstifaya çağırdı, hatta TÜSAF Yönetim Kurulu üyelerinin bir kısmı Kasap sözünü tutup istifa etmez ise biz istifa ederiz bile dediler. Hemen bu dernekler, kişiler, Derebeyi, Başkan heveslisi, Beceriksiz, TÜSAF ı kitleyenler, Bölücü, Ergenekoncu gibi sıfatlar ile basın ve yazılar yolu ile suçlandı ötekileştirilerek Dernekler aranıp baskı yapılarak tehdit edilerek susturuldu. Çok karşı çıkan etkisini yükselten bazı kişilere de koltuk teklif edilerek susturuldu.

Bu arada bu olaylar olurken Komisyon indiren Şirketler Toplantılara davet edildi, karşılatıldı, alkışlatıldı ağırlanıldı ve hediyeler plaketler ile uğurlandı.

5-Beşinci olarak tam da yeni seçim yaklaşırken çalışıyoruz, tam çalışmaya başladık, çözmek üzereyiz, Acente Platformu kurduk Sigorta Şirketleri Birliği ile ortak komiteler kurup bu konuları değerlendireceğiz denilerek Acenteler Dernekler kişiler tekrar bir oyalanma sürecine sokuldu.

Son olarak da artık oyalandıklarını anlayan, çözüm üretmek isteyen etkili isimler tüm Acente ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çözüm üretmek ve sonuçlanmaz ise eylem yapmak amacı ile yapmaya çalışmış oldukları toplantı eylem ve benzer çalışmalar yazılar yazılarak telefonlar açılarak engellenmeye çalışıldı. Bu kişiler kötülendi.

SONUÇ

Komisyon indiren Sigorta Şirketleri basın yolu ile boy boy şu kadar kar elde ettik açıklamaları yaparken hizmet maliyetini karşıladığı gelirinden olan Acente komisyonları inmeye Zarardan sorumlu tutularak Acentelikleri kapatılmaya devam ediliyor. Bugün bu tarih ve saat itibariyle hala 14 ay geçmiş olmasına rağmen TÜSAF Başkanı Sayın Kasap’ın bir çözümü veya açıklaması yok seçimi bekliyor herhalde.

SAİK i Levent Ergun’un kitlemediği hem Ankara hemde Gaziantep son toplantısında da ortaya çıktı, en büyük yalanları yalan oldu. Başkan olma hevesi ile bunları yapıyor dediği kişiler tek tek basın yolu ile açıklama yaparak biz aday dahi olmayacağız dediler bu da yalan oldu. Şimdi ise SAİK i dışarıdan şu kişi bu Acente kitliyor demeye başladılar. Bunu hiç bir yetkisi olmayan bir Acente kanundan güç ve yetkilerini alan bir kurumu kitlemeyi nasıl başarıyor ise belki onu SAİK e seçmeliyiz.

ACENTELER UYANIYOR

Gitmeyin denilen protesto edilen 19.11.2012 İstanbul Toplantısı ile ulaşmak istediği amaç SİGORTA ŞİRKETLERİNE MESAJ VERMEKTİR, biz birlikte hareket etmeye hazırız, tüm Türkiye, tüm Acenteler artık OYUNUN VARKINDADIR VE BOZACAK PLANLARIMIZ BULUNMAKTADIR ve ARTIK KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR DENMEMESİDİR.

Salonlara sığmayan mesleğine duyarlı toplantıya Katılan yüzlerce Acentenin sesi GÜR çıkmıştır. Şimdiden toplantı etkili olmuş Şirketler tek tek komisyonları yükselttiğini açıklamaya başlamıştır. Bir kaç şirket arayarak veya yazarak biz komisyon indirmiyoruz lütfen Şirketimizin adı geçmesin demiştir. Amaç da budur. Kalabalık ve güçlü seslerin çıktığı bir toplantı GEREKEN MESAJLARI VERMİŞTİR.

KOMİSYON İNDİREN ŞİRKETLE İNDİRMEYENLER AÇIKLANACAK

Şimdi devamında komisyon indiren Sigorta Şirketleri ve İndirmeyen Şirketler tespit edilip Acentelere duyurulmaya ve indiren şirketler ile çalışmayın denilmek üzeredir. Belki bu birlik ve beraberlik ile Avrupa daki gibi belirli bir süre içerisinde ortak tepki ile komisyon indiren şirketlerin Acentelikleri Acenteler tarafından kapatılır. En iyi çözüm beklide budur. Toplu eylem en iyi cevap olacaktır.

Saygılarımla

Turusan Bağcı

turusan@turbagsigorta.com.tr