Van acentelerinin isyanı

Aşağıda Van Acentelerinin isyanını okuyacaksınız. Dernek Başkanımız Turusan Bağcı’nın 8. Sigorta Acenteleri Zirvesinde yaptığı konuşmada da önemle değindiği ve aşağıda yazının devamında tespit edilen sorunlar ile çözüm önerilerinin getirdiği bu durumun bizlerin başına gelmeyeceğinin garantisi nedir? Artık kalıcı projeler üretme zamanı gelmedi mi?

BEN VAN’ DA ACENTELİK YAPAN BİZİM SİGORTA YETKİLİSİ

M.ZEKİ DEYMEZ 23/10/2011 DEPREMİNDEN BU GÜNE KADAR

NE SİGORTA ŞİRKETLERİ NE TOOB NE  DERNEKLER

NE ACENTE ARKADAŞLARIMIZI VAN’DEKİ ACENTE ARKADAŞLARIMIZA

HİC BİR ŞEKİLDE YARDIMCI OLMADILAR BUDA YETMEZ MİŞ GİBİ.

BAŞBAKAN BUTUN ESNAFLARA YARDIMCI OLUNACAĞINI VE KIREDİLERİNİ ERTELENECEK VE KIREDİ KULANDIRILACAĞINI

SÖYLEDİ OYSA BİZ BUGÜNE KADAY ESNAF DEĞİLMİŞİZ İLEDE KOBİ

OLMA DIĞIMIZ İCİN BİZE KIREDİ VERİLMEYECEK OYSA BİZDE BU DEPREMİ YAŞADIK VE EN COK HASARI BİZ GÖRDUK OFİSLERİMİZ YIKILDI.

KULANILMAZ DURUMDA VE O GÜNDEN BERİ URETİM YAPAMADIK TAHSİLAT YAPAMADIK, MÜŞTERİLERİMİZ YA ÖLDÜ YA ŞEHRİ TERKETTİ YA DA HER ŞEYİNİ KAYBETTİ. ŞİMDİ KENDİMİZE GELDİK BORC GIRTLAĞA DAYANDI BUDA YETMEZ GİBİ ŞİRKETLER POLİCE KESTİRMEMEK İCİN ELERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR SANKİ BUTUN SUÇLU ACENTELER

YETER ARTIK BİZİ DUYUN …………………..

 BİZİM SİGORTA M.ZEKİ DEYMEZ, ÖZGÖKÇE SİGORTA SULTAN ÖZGÖKÇE, AND SİGORTA ŞÜKÜRÜ ÜZAL, BİZİM 2007 SİGORTA SULEYMAN ŞENOL, SELCUK SİGORTA ADNAN SELCUK 

Van Acenteleri ile ilgili yaptığımız görüşmeler sonrası şu an tespit edebildiğimiz baslica sorunlar ve çözüm önerileri sunlardır;

SORUNLAR 

 – Ofisleri yıkılan Acenteler var islerini devam etmek için ofise ihtiyacları var 

– Şirketler ekranları kapattılar veya hasarsizlik belgesi isteniyor

 – Acente meslektaşlarımız is yapamıyor  poliçe kesemiyor

– Acenteler Tahsilat yapamadığı gibi vadesi gelmemiş borçtan sorumlu tutuluyorlar

– Bölge su an karışık orada ya müşteri yok ya da ödeme güdüleri yok

– Acente meslektaslarimiz su an gecinemiyorlar kira, yiyecek, barınma, hayatlarını ikame ettirme olanaklarından yoksunlar

– Tum bu karmaşanın düzelmesi en az bir yıl sürecektir. 

– Ölen Acente meslektaşlarımız varmi bilmiyorum Ailesi ne durumda bilmiyorum

– yarın bunlar bizlerin basına da gelebilir bu gercegi de görerek kalıcı çözümler üretmeliyiz 

 Zaman kaybetmeden bunlar sonuclandirilmalidir. Bölge meslektaslarimizin Zaman ve moralleri yoktur.

Önerilerimiz ; 

1-Öncelikle vadesi gelmemiş borçlardan Acente sorumlu tutulmaktadr. Bildiğiniz üzere vadesi gelmemiş borçtan Acente sorumlu değildir. Şirketler bunu talep etmekten hemen vaz gecmelidirler. Acente sadece su ana kadar makbuz karşılığı nakit, cek veya almış olduğu senet tutarlarından sorumludur. Bunun tespitini şirketler yapmalıdır. 

2- Sigorta şirketleri bu borçları bir protokolle hemen 2 yıl faizsiz erteleyerek 2 yılın sonunda 24 ay taksitler tahsil etmelidirler.

3- Şirketler Acentelerine güvenerek poliçe kesme islerine devam etme imkanını yaratmalıdır bunun için Acentenin detaylı resim çekerek kendi hasarsizlik taahudu ile poliçe kesmelerine olanak vermelidir. Bölge Acentelerimiz Sigorta sahtekarlıkları ve sonucları hakkında bilgilidir veya tekrar uyarılarak bu konuda hassasiyet göstermesi sağlanabilir.

4- Ofisleri yıkılan Acente meslektaşlarımıza Hazine, TOBB veya TSRSB acilen karsiliksiz bir yardım paketi açıklayabilir. Bu paket kendisi ve calisanlarin sigacagi buyuklukte bir ofisin yıllık kira bedelini, çalışan sayısı kadar masa sandalye, dolap, en az bir bilgisayar ve yazıcı kendisi ve ailesinin en az bir yil hic kimseye ihtiyaci oladan gecinebilmesini kapsayacak büyüklükte olmalıdır.

5- Sigorta şirketleri bu durumdaki kendi Acentelerine hızla el uzatabilirler,

6- TOBB belki de acmış olduğu 75.000 TL kediyi acentelerimizin is yapamadigini geri odeme problemini dusunerek bir yıl geri odemesiz ve faizsiz sonraki iki yıl eşit taksitler ödeyecek sekilde kullandirmalidir.

7- Bolge Acentelerinden Statik İP istenmeden istedikleri yerden poliçe kesilebilmelidir.

8- Belirli baslangic fonlari TOBB, Ticaret odalari, Hazine, TSRSB, SEGEM, DASK, TRAMER, Sivil toplum kuruluşları ve Sigorta Şirketleri tarafından karşılanan Poliçe primlerinin belirli bir oranının aktarıldığı veya belirli poliçelere bir fon tutarı ilave edilerek kaynagi oluşturulan Sigorta Acenteleri Vakfi Kurulusuna hemen başlanmalıdır. Başlangıç organizasyonu Hazine Sigortacılık Genel müdürlüğü, TOBB ve SAİK tarafından yapilmali ve sonuclandirilmalidir.