İsad Başkanı Turusan Bağcı’nın Fransız yasa tasarısına tepkisi

 İsad Başkanı Turusan Bağcı’nın Fransız yasa tasarısına tepkisi

Sayın Fransa,

Sayın Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız Şirketleri yetkilileri,

Son günlerde gündemi yeniden işgal etmeye başlayan sözde Ermeni soykırımı, Fransa da yeniden ana gündem olmuş durumda.Fransız meclisi tarafından sözde ermeni soykırımını yok sayanlara yönelik hapis cezalarını ve para cezalarını içeren yasa tasarısının Siyasi hesaplar nedeni ile kabul edilmesi düşüncesi bizleri aşırı rahatsız etmektedir. Yüzyıllardan beri Türkiye ile Fransa arasında sorunsuz devam eden siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin üçüncü tarafların taleplerine tutsak edilmesini anlamıyoruz. Bu konu hassastır, ciddidir. Sağduyunun siyasi hesaplara üstün gelmesi önemlidir. Tüm bu nedenler ışığında, bu tür mevzuat çalışmalarının sonuçlandırılmayacağı yönünde verdiğiniz sözü tutacağınızı ve telafisi mümkün olmayacak adımların atılmasını engelleyeceğinizi samimiyetle umuyorum.

SONUÇLAR VAHİM OLUR

“Bu yasa teklifi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türk Ulusunu ve Fransa’da yaşayan Türk toplumunu doğrudan hedef almaktadır ve bu tür adımların ileri noktalara varması Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel alanlardaki çok yönlü ilişkileri bakımından sonuçları vahim olabilir. Bunun sorumluluğu Siyasi hesap yapan girişim sahiplerine ait olacaktır ama halklara geri dönülmez kalıcı zararlar da verecektir.

Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız Şirketlerinin Genel Müdürlerinin ve çalışanlarının konuya gereken hassasiyeti göstererek Fransa’daki parlementoya gereken mesajları vermek için tüm girişimleri yapacağına inancım tamdır.

Bu hassasiyeti Türk halkı gibi İstanbul’daki 4.500 Sigorta acentesi ile Türkiye’deki 16.500 Sigorta Acentesinin de paylaştığını ayrıca belirtmek isterim.

Turusan Bağcı

İSAD İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı