Sektörün sorunları Antalya’da çözüm aradı

Sigortacılık sektörünün sorunları  9 Ocak 2010 Cumartesi, 16:20   EKONOMİTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye’nin dünya nüfusunda payının yüzde 1’in üzerinde olmasına karşılık, sigorta primi payının binde 20’lerde bulunduğuna işaret ederek, ”Dünyanın 17. büyük ekonomisi olarak sigorta priminde 60. sıralarda olmamız kabul edilemez” dedi.

TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi ve ATSO 44. Grup Meslek Komitesi tarafından ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda ”Sigorta Sektörünün Sorunları ve Gelişimi” konulu toplantı düzenlendi.

Antalya bölgesinde faaliyet gösteren sigorta acenteleri yönetici ve çalışanlarının katıldığı toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye’de kurulu özel sigorta acentesinin yaklaşık yüzde 5’inin Antalya’da bulunduğunu belirtti.

-TÜRKİYE’DE SİGORTACILIK SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ ÇOK PARLAK-

Türkiye’de 2002 yılından bu yana yüzde 400 büyüyen sigortacılık sektörünün küresel krizden ciddi biçimde etkilendiğini anlatan Budak, 2009 yılında prim hacminin bazı kalemlerde düştüğünü ve karlılıkta yüzde 20’nin üzerinde daralma yaşandığını bildirdi. Budak, dünyada dev global şirketlerin iflas edip, sektörde geniş çaplı konsolidasyon beklenirken, Türk sigorta sektörünün birçok gelişmiş ülkeye göre daha iyi bir durumda olduğunu söyledi. Türkiye’de sigortacılık sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu ifade eden Budak şöyle konuştu:

”Dünyada 4,5 trilyon dolarlık prim üretiminde halen 10 milyar dolardan daha az pay alıyoruz. Dünya nüfusunda payımız yüzde 1’in üzerinde ama prim payımız beş kat daha düşük, binde 20’lerde bulunuyor. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olarak sigorta priminde altmışıncı sıralarda olmamız kabul edilemez. Türkiye’nin prim üretiminde dünya sıralamasında altmışlı sıralarda olması sektörün gelecekte hızla büyüyeceğini göstermektedir. Belçika gibi küçük bir ülke bile 50 milyar dolar prim ürettiğine göre biz henüz yolun başındayız. Türkiye’nin bu sektörde orta vadede 30 milyar dolarlık bir hacme ulaşması mümkündür ve gereklidir. Gelişmiş ülkelerde hayat sigortası diğer sigortalara eşit veya daha fazla iken, Türkiye’de hayat sigortası diğer sigortanın 6 veya 7’de biri gibi çok düşük bir oranda kalmaktadır. Dolayısıyla bu alanda da sektörün iş hacmi 2-3 kat büyüyecektir.”

2010 yılının geçen yıla göre daha iyi geçmesini beklediklerini de ifade eden Budak, ekonomide hükümetin güven artırıcı ve reel sektörü destekleyici önlemler almasını beklediklerini kaydetti. İstikrarlı bir büyüme sağlandığı takdirde sigorta sektöründe de rahatlama sağlanabileceğini belirten Budak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Ancak, sigorta sektöründe şirketlerimizin ve acentelerimizin güçlenmesi için sektörel düzeyde ve yasal düzenlemelerde ele alınması gereken önemli konular bulunmaktadır. Sektör düzenleme ve denetleme kurulu gibi, kıdem tazminatı fonunun bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi gibi önemli konular bulunmaktadır. Trafik sigortasında sektörün yükünün veya riskinin azaltılması, tarım sigortası gibi yeni alanların geliştirilmesi konuları üzerinde de durulması gereklidir. Sektörümüzün özellikle yıkıcı fiyat rekabetinden kaçınması gereklidir. Acentelerin çalışma koşulları üzerinde durulması, acentelerin mesleki kimliklerinin güçlendirilmesi, poliçe pazarlamasında belirli kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu arada bankaların konut sigortası, kredi sigortası ve hayat sigortası gibi alanlarda acentelerle haksız rekabet içinde olmaları da önemli bir konudur.”

-DİĞER KONUŞMALAR-

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Süleyman Özer ise 14 Haziran 2007’de yapılan yasal düzenlemeden sonra sektörde önemli değişiklikler yaşandığına değinerek, artık her önüne gelen kişinin acentecilik yapmasının önüne geçildiğini, sektörün modern bir yapıya kavuştuğunu bildirdi. Sektörün bir birliğinin ve sorunlarının çözülebileceği bir komitesinin bulunduğunu ifade eden Özer, sigorta acentelerine, ”Mesleğimizi üst düzeye çıkarmak ve saygın bir hale getirmek için sizleri daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Levha kaydı olmadan poliçe satan, fiziki şartlara uygun olmayan ofislerde poliçe satmayan çalışanları mutlaka bağlı bulunduğunuz odanıza veya TOBB Sigortacılık Müdürlüğü’ne bildirin” çağrısı yaptı.

Toplantıda Sigortacılık Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fuat Erdal ”Sigorta Acenteleri Eğitimleri”, Sigorta Bilgi Merkezi Müdürü Mehmet Üst, ”Sigorta Bilgi Merkezinin Sigorta Sektöründeki Yeri”, Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan ”Sigortacılıkta Tahkim Sistemi ve İşleyişi”, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Mehmet Levent Ergun ”Gelecekte Sigorta Acenteliği”, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç ”Sigortacılık Sektöründe Yeni Kuruluşlar ve Oluşumlar”, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez de TOBB’un sektörle ilgili çalışmaları konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

ATSO Başkanı Budak, toplantıya katılımı nedeniyle Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç’e bir plaket verdi.