Nippon ‘2014’te yüzde 50’nin üzerinde büyüyeceğiz’

 Nippon ‘2014’te yüzde 50’nin üzerinde büyüyeceğiz’

Türk Nippon Sigorta 2014 yılında oto dışında büyümesini sürdürecek

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, 2014 yılında Türk Nippon Sigorta’nın motor dışı branşların payını daha da artırmayı hedeflediği bilgisini verdi. Kasko ve trafik sigortalarından oluşan motor sigortalarının payının 2012 yılında yüzde 70 olduğunu aktaran Pamukçu, bu oranın 2013’te yüzde 51’e gerilediğini söyledi.***

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, 2013 yılında şirkete ve paralelindeki satış kanallarına gelir getirecek her branşta etkin bir oyuncu olma hedefini gerçekleştirdiklerini ifade etti. “Bu yıl kârlılığın artırılması amacıyla yapılan bazı değişiklikleri başarılı bir şekilde uygulayan şirketimiz 2013 yılında teknik kâr etmiştir. Öncelikle, kasko ve trafik sigortalarından oluşan motor sigortalarının 2012 yılında yüzde 70 olan payı, 2013’te yüzde 51’e gerilemiş; buna karşın 2012’de yüzde 30 olan motor dışı branşların payı ise yüzde 49’a yükseltilmiştir. 2013 yılında motor dışı branşlar içinde üretimin ağırlığı yangın, mühendislik, sorumluluk branşlarından oluşmuştur” diyen Pamukçu, 2014 yılında Türk Nippon Sigorta’nın motor dışı branşların payını daha da artırmayı hedeflediği bilgisini verdi.

‘2014’TE YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE BÜYÜYECEĞİZ’

Şirketin 2013 yılı sonunda bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50’lik bir oranda büyüme kaydettiğini söyleyen Pamukçu, bu oranın sektörün iki katı üzerinde olduğuna dikkat çekti. 2014 yılında, 2013 yılına göre yüzde 50’ler civarında bir büyümeyle yine sektörün üzerinde bir büyüme kaydetmeyi hedeflediklerini belirten Pamukçu, 2014 yılında hedefledikleri büyümeyi, 2013 yılındaki risk kabul politikalarına paralel bir yapıda gerçekleştireceklerini vurguladı.

Türk Nippon Sigorta’nın, özellikle 2013 yılından başlamak üzere şirkete ve paralelindeki satış kanallarına gelir getirecek her branşta etkin bir oyuncu olma hedefini gerçekleştirdiğini kaydeden Pamukçu, “Başarılı bir şekilde ortaya koyduğumuz bu hedefimizi, 2014 yılında da uygulamaya devam edeceğiz. 2014 yılı içinde oto dışı branşlara ağırlık vererek, özellikle bireysel ve orta ölçekli iş segmentinde etkin olacağız” şeklinde konuştu.

‘KAMPANYALARIMIZA 2014’TE DE DEVAM EDECEĞİZ’

“Şirket olarak 2014 yılında da, acentelerimize her alanda destek olup satış motivasyonlarını destekleyecek her türlü adımı atacağız. 2014 yılı içinde acentelerimiz için belirli üretim alanlarında portföyü artırma stratejisine paralel olarak küçük ve büyük kampanyalara devam edeceğiz” diyen Genel Müdür Dr. E. Baturalp Pamukçu, 2014 yılında da çok yoğun olarak acentelerin iş yapma isteklerini her an canlı tutacak aksiyonlar alacaklarına değindi. Pamukçu, Türk Nippon Sigorta’nın 2014 yılında farklı satış kanalları vasıtasıyla ürünlerinin satışını gerçekleştirmesi durumunda bile sigorta prim üretiminin büyük bir kısmının en önemli iş ortakları olan acenteleri vasıtasıyla sağlanacağını ifade etti.

Acentelerine verdikleri hizmette nasıl farklılık yaratacaklarının arayışında olduklarını aktaran Pamukçu, şöyle devam etti: “Organizasyon ve kadro yapımızla, acentelerimiz her ihtiyaç duyduğunda yanlarında olacağımız ve sorunlarına en kısa zamanda çözüm getireceğimiz bir anlayış içinde bütün kademelerde ulaşılabilir ve sorunlara çabuk çözüm getirecek bir düşünce yapısı içindeyiz.”

‘ULAŞILABİLİRLİK ARTI DEĞERİMİZ’

Türk Nippon Sigorta’nın ilk andan beri hem acentelerinin hem de sigortalılarının yanında olması gerektiğinin bilinciyle hareket ettiğini vurgulayan Pamukçu, “Acentelerimizin bize dokunabilmesinin ve müşterilerimizin her an bize ulaşabilmesinin, yani kısacası ulaşılabilir olmanın bu konuda yarattığımız bir artı değer olduğunu düşünüyorum. Birden fazla sigorta şirketiyle çalışan acentelerimizin, herhangi bir ürün hakkında dilediği anda bizi seçerek bize ulaşabilmesi, o konuda neler yapabileceğini hep birlikte konuşuyor olmamız, bu desteği önemli ölçüde verebildiğimizi gösteriyor” dedi.

‘2014’TE DE SEKTÖRDE KÂR ETME DÜŞÜNCESİYLE İŞ YAPILIR’

Türk sigorta sektörünün 2014 yılında da 2013 yılına benzer bir eğilimde olacağını öngören Pamukçu, “Gelecek sene de, sektör üretime paralel bir şekilde kâr etme düşüncesini ön plana alarak iş yapma şeklini oluşturacaktır. Endüstriyel ve ticari ürünlerin yanı sıra özellikle hasar frekansı daha düşük olan bireysel ürünlere ilgi 2014 yılında da yoğunlaşarak devam edecektir” diye konuştu.

2013 yılında sektörde görülmeye başlanan doğru risk seçimi, dengeli portföy dağılımı, riske uygun fiyatlama, hasar maliyetlerini düşürücü yönde alınan tedbirlerle teknik kârlılığı olumlu yönde etkileyecek adımlar atıldığını söyleyen Pamukçu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu gelişmenin 2014 yılında da devam edeceğini düşünmekteyim. 2014 yılında da sigorta sektörünün konsolide sonuçlarındaki teknik kâr veya zarar gerçekleşmesi ağırlıklı olarak trafik ve kasko sigortalarındaki teknik sonuçlara paralel olacaktır.”

‘RSA İLE İŞBİRLİĞİMİZ SAYESİNDE OTO DIŞI BRANŞLARDA BÜYÜYECEĞİZ’

1 Aralık 2013 tarihinden itibaren İngiltere’nin dev sigorta şirketi Royal Sun Alliance’ın (RSA) Türkiye’deki global partneri olarak Türk Nippon Sigorta’yı seçtiğini hatırlatan Pamukçu, sözlerine şöyle devem etti: “Bu anlaşma sayesinde 2014 yılında özellikle istemiş olduğumuz segment olan oto dışı branşlarda daha fazla iş yapıp, orta ölçekli ve sınai tesis risklerine karşı en geniş kapsamda güvence vereceğiz. Bu gelişmenin yanında, yine 2013 yılında Anadolubank ile yapmış olduğumuz banka sigortacılığı işbirliği sayesinde 2014 yılında farklı satış kanalları vasıtasıyla ürünlerimizin pazarlama ve satışını gerçekleştireceğiz.”