Dr. Sigortalarında da komisyonlar indi

iSAD Yönetimi olarak Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ile ilgili Hazine Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne Acente Hakları ile ilgli yazmıs oldugumuz dilekçe asagıda bilgilerinize sunulmustur.

Hazine Sigortacılık Genel Müdürlüğü                                                   Tarih : 7.08.2014

Sayın Ahmet Genç ,                                                                                  Sayı : 214 / 08-1

Birkaç seneden beri sigorta Şirketleri Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Yenileme ve Poliçe Girişleri ile ilgili ekranları yenileme son günü açtıkları ile ilgili tarafımıza yazı, bilgi ve Acentelerden şikâyetler gelmektedir. HATMER, Hazine, Sistem Arızası, Tarifenin açıklanmaması-onaylanmaması gibi genel sebepler üç seneden beri ileri sürülmektedir.

Aldığımız bilgilerde ise bu şirketlerin tamamının acentelere bu ekranları açmadan önce kendi direkt yenilemelerini yaptıklarını bu işlemleri bittikten sonra  Acentelere zorunlu sigortalar ile ilgili ekranları açtıkları yönündedir. Derneğimize gelen Acente şikâyetlerinden bunun doğrulandığını da görmekteyiz. Acente meslektaşlarımızın satış için gittikleri Doktorların poliçelerinin yapılmış olduğu bilgisi alınmaktadır.

Geçen sene ve önceki sene ise daha tarifelerin hazır olmadığı bu sebep ile Acentelere gene son gün rakamların bildirilmesi söz konusuydu.

Ayrıca bu yıl Acenteler tarafından tam yenilemelerin yapılacağı dönem Sigorta Şirketlerinden riskli gruplar için Acente komisyonunun %1 ile %2.5 arası olduğu yönünde genelgeler aldık. Zorunlu bir poliçede son anda bu uygulama Acenteleri ayrıca mağdurda etmektedir. Bu komisyon indiriminin Şirketlerce aynı anda toplu olarak yapılması Şirketler tarafından Acentelere ortak bir uygulama yaptırım izlenimi de yaratmaktadır.

500 – 1.000 TL olan poliçelerde %1 komisyon 5 TL yapmaktadır, Bunu nasıl paylaşacağız, %20 si devlete vergi, %30 u satan teknik personele komisyon verilebilmektedir, telefon, kargo, ulaşım giderleri ilave edilince bu poliçenin satılması yenilenmesi mümkün görülmemekte, Acenteler bu poliçeyi satmasın Şirketler direkt satsın izlenimi görülmektedir. Komisyon tutarı %20 den aşağı olmamalıdır.

1 – Sigorta Şirketleri tarafından uygulanan “Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” teminat ve primleri Acentelere bildirildiği gibi son anda mı belli olmaktadır, tarife ve primler yenileme dönemi öncesi ne zaman belli olmaktadır?

2- Zorunlu poliçe teminat ve Primleri hesaplanırken Hazine Sigortacılık Genel Müdürlüğü Acente komisyonlarını %1 olarak mı hesaplamıştır veya Acente Komisyonları hesaplanmadan mı tarife ve primler hesaplanmaktadır. Böyle değil ise Şirketler Neden Acente komisyonunu ödememektedirler.

3- Sigorta Şirketlerinin ortak olarak uygulamaya başladığı %1 komisyon uygulaması ile ilgili zorunlu olan poliçelerde minimum komisyon oranı ile ilgili yardım , desteğiniz ve ne yapılabilir ile ilgili görüşlerinizi rica ediyoruz.

4- Tarife, teminat ve  primlerin Acente komisyonu en az %15 ile %25 arası olacak şekilde üç ay önceden Şirketler tarafında hazırlanıp onaylanıp yayınlanması konusunda ilgi ve yardımlarınızı da rica ediyoruz.

Saygılarımızla

İSAD Yönetim Kurulu Başkanı

Turusan Bagcı