İsad araştırma “Sigorta Tele Pazarlama”

SİGORTA SEKTÖRÜNDE CALL CENTER ( TELEFON PAZARLAMA ) VE SATIŞ KANALLARININ GENEL PROFİLİ

Ekli tablo incelendiğinde ; 2008 Yılına kadar büyük oranda sadece istanbul’da başlayan “Sigorta tele pazarlama” uzaktan satış  hızla diğer illere de yayılmaktadır. Tablo incelendiğinde gelişim Sigorta Acenteleri için endişe verici boyutlara ulaşmıştır.Sigorta Şirketlerinin %35 i Kendi bünyesinde veya dışardanki kanallar aracılığı ile Tele pazarlama şeklinde uzaktan satış yapmaktadır.

Yıllar itibariyle +1 den %43 e kadar yükselen bir oranda uzaktan satış hızla artmaktadır. İnternet satışın boyutu belli değildir.

İSAD olarak tekrar uyarıyoruz ;

Uzaktan satış ( internet ve Tele pazarlama ) Sadece Acenteler üzerinden olmalı ve bununla ilgili düzenlemeler hızla yapılmalıdır.

İstanbul da çok önceden başlayan ve diğer illere de yayılarak çok yoğun ve hızla artan bir şekilde Sigorta Şirketlerinin, Banka ve Direkt Satış merkezlerinin Telefon Sigortacılığı ( Call Center ) aracılığı ile satış yaptıkları ve çok büyük önemli yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Aldığımız önemli bilgilerde  müşteri portföy ve datalarının Acente Portföylerinden oluştuğu Acentelerin mevcut portföylerinde satmadıkları ürünleri müşterilerine pazarladıkları görülmektedir.

Ayrıca pazarda mevcut Call Center lar ile anlaşarak bu firmalar aracılığı ile de Acente portföylerine satış yapılmaktadır.Satan şirketlerde ki personellerin tamamına yakını Sigorta Teknik personel de değildir. Bir sorun da burada çıkmaktadır.Bildiğiniz üzere 5684 sayılı Sigortacılık kanunun da “Acente Portföy Mülkiyetinden ” bahsedilmektedir.

Bu uygulama da portföy mülkiyetini getirmektedir.Bildiğiniz üzere uzaktan satışta kurumlara ” MÜŞTERİ DATASINI NEREDEN BULDUN”  sorgu ve uygulaması müşteri bilgileri gizliliği gereği sorulmaktadır.Sigorta Acentelerinin portfoy bilgilerinin gizliliği ve hakları nedeni ile Sigorta Şirketlerine ;

Call Center satışları varmı ?

hangi kanal aracılığı ile kimler tarafından satışlar yapılmaktadır?

Portföyü nereden buldun sorgusunun yapılması gereklidir.

Araştırma tablosu için TIKLAYINIZ