Türk Reasürans A.Ş. Kuruldu

 Türk Reasürans A.Ş. Kuruldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olduğu Türk Reasürans A.Ş. resmen kuruldu. Torba yasa içerisinde yer alan kuruluşun başına ise genel müdür olarak Selva Eren atandı

Türk sigorta sektörünün büyümesine katkı sağlamak ve sigorta piyasasının reasürans faaliyetindeki kapasite ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Reasürans AŞ (Türk Re) kuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans AŞ Yeni Ekonomik Program kapsamında “ekonomik dengelenme” ve “sağlıklı sürdürülebilir büyüme” hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacıyla faaliyete geçti.

NEDEN KURULUYOR?

Peki Türk Reasürans A.Ş. nedir ve tam olarak ne iş yapacak? Böyle bir kuruluşa neden ihtiyaç duyuldu?

Sigorta pazarında yaşanan teminat sorunlarına kalıcı çözüm getirmek için kurulan Türk Reasürans A.Ş.’nin müjdesini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ağustos ayında “Yeni bir milli reasürans modeli uygulayacağız” diyerek vermişti. Bu açıklamanın ardından şirket, Yeni Ekonomi Programı’nda yer aldı ve adının da Türkiye Reasürans Havuzu olacağı duyuruldu. Sonrasında ise kasım ayında açıklanan 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na girdi. Yurtiçi reasürans kapasiteni artırmak ve teminat verilemeyen veya teminat verilmesinde güçlükler bulunan çeşitli riskler sonucu meydana gelebilecek maddi ve bedeni zararların karşılanabilmesi için; sermayesi Hazine ve Maliye Bakanlığına ait Türk Reasürans Anonim Şirketi böylece kurulmuş oldu.

REASÜRANS NEDİR?

Reasürans, sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmının ya da tamamının yeniden sigorta edilmesi anlamına geliyor. Sigorta şirketleri, özellikle büyük sigorta işlerinde hasar ödemekte zorlanmamak ya da mali yönden sigortalanması mümkün olmayan riskler için prim ödeyerek, kendilerini sigortalatırlar. Buna reasürans denir. Büyük bir hasar oluştuğunda da devreye reasürans şirketi ya da şirketleri girer ve hasarı öder. Genelde sigorta şirketleri dünyanın büyük reasürans şirketleri ile çalışır. Türk pazarında da reasürans alanında 1929 yılından bu yana sermayesi Türkiye İş Bankası’na ait olan Milli Reasürans faaliyet gösteriyor. Ancak kurulacak olan Türk Reasürans Anonim Şirketi daha çok sigorta şirketi gibi çalışacak.