Ekmeğimizden elini çek

EKMEĞİMİZDEN ELİNİ ÇEK Turusan Bağcı 01.10.2012
Oynanan Oyunu bozacak planlarımız hazırdır… Acenteler Sigorta Şirketi elemanları değil Sigorta sektörünü bugüne kadar sırtlamış bugünlere getirilmesine katkısı olan iş insanları ve Şirketlerin gizli ortaklarıdır.
Buna rağmen Ekonomide hiç bir araçla açıklanamayacak şekilde tek taraflı olarak Sirketler tarafından uyarılmadan bir anda komisyonların indirimi ile karşılaşan meslektaşlarımızın durumları açıklanamamaktadır.

Sigorta sektörü zarar ediyor, acaba neden?

Kendi faaliyet alanında yarattığı ve sattığı ürün poliçenin, Kapsam ve içeriğini kendi standartları ile oluşturuyor, Fiyatı kendisi belirliyor, komisyon oranlarını kendisi belirliyor,
Hasar anında onarımı kimin yapacağını kendisi belirliyor, Anlaşmalı servisi kendisi buluyor, Yöntem ve maliyetleri kendisi belirliyor,Asistans firma veya tedarikçiyi kendisi belirliyor, Hangi eksper ile çalışacağını kendisi belirliyor, Eksperin ücretini de kendisi belirliyor…Her şeyi kendisi belirliyor…
Satılan ürün ve fiyatını belirlerken doğruyu yapmaya hiç bir engel yok…
Hala zarar ediyor…Bir sorun olduğu tartışmasız.
Bu sorunun Acenteler olmadığı da tartışmasız. Ancak sektör zararı ile ilgili suçlanarak gözden geçirilen ilk husus; Acenteler veya Komisyonları.

Aslında gözden geçirilmesi gereken ilk husus zarardan sorumlu yoneticilerin pozisyonları ve maaşları olmalıdır. Hemde Acentelere yapıldığı gibi bir anda uyarılmadan hazırlıksız bir sekilde son verilmelidir, belki o zaman Acente Meslektaşlarımızı anlayabilir hatalarını fark edebilirler.

Bu bir Oyun ise Oyunu bozacak planlarımız da hazırdır

Acenteler artık kendinize gelin ve harekete hazır olun
Tüm Şirketler beceriksiz yönetimini gizlemek adına veya başka bir sebeple Acenteler üzerinde toplu olarak bir oyun da oynama düşüncesi içerisinde olarak birlikte hareket de ediyor olabilir. Acentelerin hayatta kalma ve ekmeğine saygı duymayan şirketlerin ve yöneticilerin ne itibarına ne de saygınlığına saygı duymayacağımızı bilsinler.

AHLAKSIZ TEKLİF

Oynanan oyun oyunluktan çıktı ve ahlaksız bir teklife dönüştü.
Güçlü olan tarafın ve Acente Sözleşmeleri ile bu gücü eline geçiren Şirketler tarafindan Tek taraflı yapılan ahlaksız teklifi karşısında zor durumda kalan Acenteler ne yapacağını bilmeden hala olayın şokunu yaşıyor.
Bu durum karşısında dava açtığımızda hem haklı fesih sebebidir hem de portföy tazminatı gerektirir. Bu mu isteniyor o zaman yapacağız çünkü SAİK içerisinde gücü ele geçirdiğini söyleyen bir avuç insanın artık çalışmasını da bekleyecek zamanımız da kalmadı.

BANKA VE ŞİRKET LOBİLERİ ÇALIŞIYOR

Bir Açıklamada Hükumet yetkililerinden geliyor,
Şimdi de Enflasyondan Acenteler sorumlu.
Yapılan açıklamalarda Ölçek ekonomisi var Enflasyon %7-8 olduğu yerde % 15- 20 komisyon olamaz komisyon indirimine hazır olun açıklamaları da yapılmaya başlandı.
ölçek ekonomisinin enflasyonla hiç bir ilgisi yoktur olamaz, zorunlu sigortaların komisyonlarının Devlet tarafından belirlendiği zaman enflasyonun %70-80 olduğu zamanlarda bize neden %70 komisyon verilmedi diye sorarım. Avrupa da enflasyon %2-3 duzeylerindeyken orada Sigorta Şirketleri neden %15-40 arası komisyon veriyor.
Hizmet maliyeti hesaplanmadan pazar büyüklüğü görülmeden bir anda bu yaklaşım karşısında çaresiz kalıyoruz.
Şimdi de Bireysel emeklilik Yonetim gideri kesintisinin düşürülmesi gene Avrupa ve Enflasyona dayandırılmaya çalışılıyor. Avrupa da Yonetim gideri kesintisi %1 miş bu nedenle Türkiye de de % 2 olmalıymış.
Bu orana düşerse Bireysel Emeklilik komisyonları da düşebilir.
Avrupa da kişi başı üretim 28.000 Euro düzeyinde Türkiye’de 130 TL önce Türkiye de de üretimi kisi başı 28.000 Euroya çıkartacak önlemleri taraflar ile aynı masaya oturarak alalım ondan sonra komisyon düşürmeyi konuşalım.
Önce pazarı görmemiz lazım varmi yokmu sonra kademe kademe karşılıklı konuşabiliriz.
Şu anki durumda bile Acenteler tam anlamı ile kazanamazken önce komisyonları düşürecek bir yere varilmayacağını anlamak lazım.
Hizmet maliyeti göz önünde bulundurmadan Ülke gerceklerine bakmadan zengin ve güçlünün yanında ve çıkarına olan açıklamaları da anlamamız mümkün değil.

ARTIK ZARARDAN ACENTE SORUMLU DİYEMEZSİNİZ

2012 ilk altı ayda ben iyi yönetiyorum zarar etmiyorum siz kendinize bakın diyen güzide şirketimiz bile zarar açıklayınca ikinci altı ay oncesi Hazine sigortacılık genel müdürlüğünün bastırması ile 2. Altı ay primler %17 oranın da arttırıldı şimdi zarar telafi edildi o zaman komisyonları eski haline getirmek için hangi bahane kaldı merakla bekliyoruz.

BAŞKANLAR LOBİSİ DE ÇALIŞIYOR

Banka ve Şirket lobisi ve birlikleri bizim 3-5 kişiden iyi çalıştığı kesin ama Başkanlar lobisi de çalışıyor. Başkanlardan TÜSAF başkanına istifa çağrısı yapıldı.

TÜSAF a üye Dernek Başkanları koltuğuna kişisel hırs ve beklentileri ile sarılıp meslektaşlık sıfatlarımızı bir kenara itip hakkaniyet ve adeletten uzak bir yapıda SAİK’te hali hazırda görev almalarına ve hiç soruna çözüm bulmadan 4 yılımızı harcadıktan sonra bir 4 yıl daha istiyenler olmayacağını bellirtmiştir.
Bizler bunu engelliyeceğiz. Siz Acente meslektaşlarımız artık bu düzene ve Acentelerin haykırışına kulak verecektir. Kendi sorunlarınıza ilgi duyacak SAİK’i şimdiden oluşturacak çalışmalara katılarak, Geleceği beraber kurup gerekirse bağımsız birlik olamasakta bu güçlere karşı onurlu bir duruş sergileyecek kadroları kuracağız. Bunu başararak yeni bir dönem yaratmış, onurlu bir mücadele vermiş de olacağız.
“Kral çıplak” demiştik başaracağız.

Bu savaşın galibi Acenteler olacaktır gereksiz kan dökülmemelidir.

Saygılarımla
Turusan Bağcı