Sigorta bilinçlendirme ve tanıtım stratejisi toplantısı TOBB Ankara 08.10.2011

 Sigorta bilinçlendirme ve tanıtım stratejisi toplantısı TOBB Ankara 08.10.2011

TOBB Ankara Sigorta bilinçlendirme ve tanıtım stratejisi toplantısı 08.10.2011

İSAD YK Başkanı Turusan Bağcı’nın da hazır olduğu aşağıda yazılı olan ve görüşlerini ilettiği toplantının önemli katılımcıları şu kurumlardır;  Hazine Müsteşrlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Sigorta acenteleri İcra Komitesi (SAİK) , Sigorta Eksperleri İcra Komitesi ( SEİK ) Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB ) T.Sigorta Acenteleri Federasyonu ( TÜSAF ) ve üye Dernek Başkanları, TARSİM, TSEV, SEGEM, 10 Büyük ilin Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komiteleri, Türkiye İllerindeki bölgesel Sigorta Acenteleri Dernekleri Başkanları, Sigortacılıkla ilgili diğer Dernek, Vakıf ve Grupların katılımıyla yapılan toplantının açılış konuşmasını toplantının başkanlığını yapan Sayın Ahmet Genç yapmıştır.
Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç Açılış konuşmasında, Ülkemizde ilk defa bu kadar geniş katılımlı bir toplantı organize edilmiştir. Büyüyen ekonomi sigortayı daha önemli bir noktaya getirecektir. Sigorta nin gelişememesindeki en önemli nedenlerden biri de sigorta bilincinin gelişmemiş olmasıdır.

Hazinenin bilinçlendirme ve tanıtım stratejisi bildirisi yayınlamıştır buna göre neler yapilabilinir demiş Toplantı 1. Bölüm Ana konuları şöyledir demiştir ;

  1. Toplumun her Kesminin bilinçlendirilmesi ve tanitim için neler yapabiliriz
  2. Sigortacılık haftası etkinlikleri,

tüm sektör taraflarından ozellikle meslek orgutlerinden en az bir proje bekleniyor demiştir. Proje  koordinasyon komitesine getirilirken Bütçe, Projenin faydası, getirileri nelerdir ve Sponsor bulabiliyorlarsa bulmalarını rica etmiştir. Koordinasyon Komitesi projeyi bu bakımdan inceleyerek uygun buldukları projelere destek verecektir ,temel tanıtım hazırlıkları içerisinde ilk okullarda hayat bilgisi dersi içerisine bir kaç sayfa sigorta bilgisi konulacak ve binlerce broşür dağıtılması planlanmaktadir demiştir. Önemli bir diğer konu da Sigortacılık haftasını nasıl daha aktif ve etkin kullanabiliriz Yılların birikimini bu güne kadar yapılmayanı yapmak için tüm gücümüzle çalısmamız gerekiyor her türlü görüş öneri fikre açık olduklarını ayrıca Sivil toplum örgütlerinin çalısmaları varsa bunlarında paylaşılması isteyerek platformun açılış konuşmasını bitirmiştir.

Gamze Diler TSRŞB yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı öncelikli olarak bildirirsem tekrarlar olmayacaktır diyerek yapılan ve yapılması planlanan işler hakkında bilgi vermiştir.
Tüketici ve halkla buluşulmasi medya Yoluyla bilgilendirme
Sigorta nedir ne ise yarıyor halkın anlaya bileceği dilden anlatılması
Aramızda olan kisilerin eğitilmesi
İki yıldır cocuklara yönelik tiyatro kurulup il il dolasildi ve DVD haline getirildi okullarda seyredilmesini sağlamak
Sigorta ile ilgili bir kısa film yarışması yapılması düşünülüyor
Cazip konuşmacılar yanına sigortacılığı ekleyip organizasyonlar yapmak
Tv, gazete ve radyo reklamları ile sigorta bilincini arttırmaya yönelik tanıtım programları yapmaya başladık.
İstanbul, Ankara, İzmir deki Sinema salonlarında film oncesi arkasında tanıtım reklamları oynatmayı düşünüyoruz
Reklam için yaklaşık 2.000.000 TL bütçe ayrılmıştır demiştir.

TOBB Sigorta Müdürlüğü Mevlüt Söylemez,
Sigorta acentelerine yönelik reklam kampanyası yapmayı planlıyoruz demiştir.

Huseyin Kasap SAİK YK Üyesi Başkan yardimcisi TÜSAF Baskani
İkincil is olarak bunu yapan kisilerin hatalı ve yanlış kestiği policelerde önemli sorunlara ve bilincin arttırılmasını engeleyecek sorunlara neden olabilmektedir. Buna dikkat edilmelidir.

Özcan Duysak SAİK YK Üyesi

Sigortalıyı bilinçlerdirme için yapılan TV,Yazılı Medya ve Radyo tanıtımlarının iyi olduğunu, ancak bu reklamlarla birlikte sigortalının fiyatı değil de teminatları sorgular şekilde eğitilmesinin ve bilinçlendirilmesinin daha iyi olacağından bahsederek, bunu başarırsak promosyon poliçelere olan itibarın ortadan kalkacağından bahsetti

Turusan Bağcı, İSAD Baskanı TÜSAF YK Başkan yardımcısı.

TÜSAF a üye 21 İl Derneğine ve aramıza yeni katılacak olan 5 yeni il Sigorta Acenteleri Derneği Başkanlarına bu geniş katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. TÜSAF tüm üye Dernekleri ile birlikte bu toplantıya, Sigorta sektörünün ve Sigorta Acentelerinin gelişmesi için her türlü çalışmaya, bu toplantının istek ve sonuçlarına gereken her türlü desteği Türkiye çapında vermeye devam edecektir. Yapmayı planladığımız aktiviteler, Bölgesel toplantılar artarak devam edecektir.

Sigorta konusunda Bilinçlendirme çok derin ve uzun vadeli bir konudur. Sabırla ve uzun vadeye yayılmış çalışmaları hepimizin destekleyerek yapmasını gerektirir.
Sigorta bilincindeki eksikliğinin önemli bir nedeni de Sigorta ve Sigortacıya olan inanç ve güven düzeyindeki düşüklüğe rağmen beklenti düzeyinin yüksek olmasıdır.
Sigorta mesleği ile ilgilenen kisilerin saygınlığının artması ve güvenilir olmasının sağlanması gereklidir. Gelir düzeyi yükseldikçe güvenlik ihtiyacının artacağına ve sigortanın önem kazanacağına inanıyorum
Ancak sigorta bilinci için asıl gereken eğitimdir. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır
Reklamların insanlara bir ürünün duyurulması açısından önemli bir araç olduğunu  “Artık her şeyin reklamının yapılabildiği bir dönemdeyiz ve sigorta sektörü ve Birlik bu kanalı oldukça iyi kullanıyor.
Ancak kanaatime göre sektörün yaptığı reklamlar sigorta bilinci oluşturmaktan ziyade sigorta farkındalığı yaratmaktadır demiştir.

– Zorunlu sigorta sayısının artması da bilincin artmasına sigortanin tanıtıma destek sağlayacaktır.
– Eğitimli Acente, güçlü pazarlama ağı bilincin artmasına en önemli katkıyı sağlayacak etkendir Olabildiğince  fazla eleman ile Sigorta pazarlamasını arttırmak vatandaşa daha fazla ulaşmamıza ve iletişim içerisinde olarak uzun vadede en önemli etken olacaktır.
– Hızlı ve etkin Hasar ödenmesi en önemli tanıtım olmaktadır. Bu konu üzerinde önemle durulmalidir.
– Bizim ihtiyacımızın olan 80 milyon vatandaşımızın bize inanmaya baslamasidır, meslegimizin itibarli, saygin bir meslek olmasi icin vatandaslarimizin da bize güvenmesi ve sigorta bilincine sahip olması gerekir.


İSAD 2012 yılında 50. Yılını kutlayacak. Planladığımız 50 YIL etkinlikleri aslında tanıtım ve bilinçlendirme aktiviteleridir.
1 sene önce seçildiğimizden bu güne yaptıklarımız bir yıl içerisinde www.isad.org.tr web portalımızda bulunmaktadır. Çok önemli aktiviteler gerçekleştirdik. Bu aktivitelerimizi web portalımızdan takip edebilirsiniz. Bir çok konuda örnek olacaktır.

2012 yılında planladığımız ve sizlere öneri olarak getirebileceğimiz çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Avrupa Birliği fonlarına ve projelerine baş vuruyoruz bunlardan bir de Leonardo Da Vinci omurboyu öğrenme programıdır ve projemiz finale kaldı. Tanıtım amacı ile bütçe sağlamak için sizlerle birlikte AB Fonlarına başvurabiliriz.
– Lise ve  üniversitelere eğitimci veriyoruz ve bilinçlendirme toplantılarına katılıyoruz. Meslek liseleri bölümlerini seçmeden önce sigorta bilinçlendirme ve sigortada kariyer olanaklari konularında katılımcıların bilgilendirilmesi  ile Üniversitelerin sigortacılık bölümlerinde eğitimci olarak destek vermeye ve kariyer günlerine katılıyoruz.
– İl örgütleri yaptıkları aktivitelere yerel ve ulusal yazılı görsel basını davet edip aktivitenin duyurulmasını sağlama amacı ile Aktiviteler basının ilgisini çekecek düzeyde planlanmalıdır. Bunun için İSAD aktiviteleri olarak ;

-Sigortacılık Haftasında veya bir gün öncesinde Sigortacılık yürüyüşü ile haftaya başlayıp devamında Sokak konseri düzenleyeceğiz,
– Sigortacılardan oluşan bir orkestra ile konser vermeyi planlıyoruz.
– Meslek Lisesi Sigorta bölümü öğrencilerinen oluşan Sigorta konulu tiyatro gösterileri organize ederek, sigorta şirketi çalışanları, Sigorta Acentesi, Sigortacılık Bölümü olan Üniversite öğrencilerinden oluşan yeni bir tiyatro grunu kurucağız tabi ki konu sigorta olacak.
– Sigortacilik ile ilgili poliçe, karikatur ve resim yarışması ve sergisi planlıyoruz.
– İlkokul, lise ve üniversitelerde sigorta konulu yarışma organize etmek istiyoruz.
– Okullarda lise ve üniversitelerde konser organizasyonu ve buralara stand açarak tanıtım yapmayı arzuluyoruz.
– AB proje ve Fonlarina basvuruda bulunduk. Uluslar arası 2 panel organize etme düşüncemiz bulunuyor. Fizibilitesi, Çalışma amaç ve sonuç beklentileri ile ilgili çalısmalarımızı hazırladık, iki ayrı ülkenin Acente örgütleri ile ortaklaşa yapacağız birinin konusu Tüketicilerde sigorta bilincini arttırmak.
– Sevilen Dizilerde sevilen oyuncuların sigortadan bahsetmesini sağlamak

– Büyükşehir Belediyesi ile görüşülerek Bilboardlarda sigorta tanıtım ve bilinçlendirme konulu afişler ile donatabiliriz.
– Sigortalılara ödenencek büyük hasarların temsili çekle tören ve basın yoluyla duyurulması sağlamak.

gibi sıralayabiliriz demiş teşekkür etmiştir.


Levent Korkut İstanbul Ticaret Odası ve Sigortacılık meslek Komitesi adına,
İTO da sigorta bilinci arttırılması ile  ilgili bir panel yapmıştık, Bunun dışında bu yıl yapmayı planladıklarımız şöyledir ;

Yerel olarak çalısmalar yapılmasını planlıyoruz,
En başarılı ; Sigorta acentesi, sigorta şirketi, sigorta eksperi ödülü vermeyi düşünüyoruz, Cemile Sultan da kokteyl tanıtım, İl milli egitim ile toplantı yapmak, İTO nun İstanbul daki kendi ofislerine reklam afişleri koymak, İTO başkanı tarafından basın bildirimi hazırlamak, Bogaz ve Haliçte havai fişek  gösterileri düzenlemek

Ayse Karabulut Kılıç SAB Sigorta Acenteleri Derneği Baskanı

– 2007 yılında 4-8 yas arasındaki cocuklar için çizgi roman projesini gönderdik bir sonuç alamadık bunu gündeme alabilirsiniz,
– Elazığ da bir bilgilendirme toplantı düzenledik.
– Sigortacılık fuarının yapılması ile ilgili bir önerimiz olmuştu hala hayata geçiremedik, bununla ilgili çalışmalar yapmalıyız.
– 2010 yılı Ocak ayında sigortalı yaşam bilincini artırma projesi icin TOBB a bakalım sektör meclis ve komitelerine bakalım 1.350.000 üyesi varmış bu kisilerin her birine ulaşmak son derece fayda getirecektir.

İzmir ticaret odası meslek komitesi baskanı Hüseyin Saygılı
Liselerde tanitici bilgilendirici egitim yolu ile bilgilendirme toplantıları,
Belediye otobüslerinde tanıtım reklamları organize edilebilinir.

Elazığ Acenteleri derneği baskanı Nuri Ünal
Her ilin yerel radyo ve televizyonlarına yer verilmesi lazım

A.Genc Merkezde üretilen dokümanların örnegin TSRSB çizgi filmlerin yerel örgütler aracılığı ile yerel televizyonlarda izlenmesinin sağlanabilir,

Hacı Tugay
KOSGEP içerisinde tanıtım bütçeleri varmış buradan da faydalanilabilinir.

Hanife Karamustafaoglu
 Giresun Acenteleri derneği baskanı
Balon ve uçurtma üzerlerine sigorta mesajları yazıp şenlikler duzenlenebilir.

Hakan Özcan GESİD Başkanı
Tanıtım kampanyalarda alınan tazminatın sigorta şirketlerinden değil diğer sigortalıların ödediği primlerden alındığı anlatılmalı,

Malatya Sigorta Acenteleri Derneği Abdulvahap
400 ogrenciyi okullardan alarak DASK trenine götürdük
Hiç uçağa binmemiş 20 ogrenciyi DASK ile ilgili yazacağı kompozisyon sonucu uçakla İstanbul a bir günlük getirmek rasathane ve simülasyon merkezine götürme planımız var
Malatya Belediyesi ile yapılan koordinasyonla il ve ilçede hiç bir bedel ödemeden bilboard ve otobüsleri giydireceğiz
DASK egitim cd lerini malatya ilkokullarına dagitip izlettik.
Yerel televizyonlar çok etkin hemen geri dönüş sağlanıyor.
Ajansla anlaşırsan yayın ve reklam bedeli 5 katı olabiliyor. Bu bölgesel sivil toplum örgütlerinden destek alarak yapmak daha az maliyetli olacaktır.

Dogu Anadolu SAD baskanı Engin Akın
Erzurumdaki tüm bilboardları bedel ödemeden kullanma anlaşması yaptık.
KOSGEP ve İSKUR reklam tanıtım bütçesi ayırsın
Erzurum’da sigorta bilinçlendirme toplantısı düzenleyeceğiz.

A.Genç İSKUR ile görüşelim istihdam için ne tür destekleri var konuşalım

Zeki Karakurt TARSİM
125 adet tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledik,

Cafer Boyraz Adana dernek baskanı
Acenteler tanıtım için çok güçlü bir ordu 16.500 örgütlü Acente bulunmaktadır.
Acenteler basılacak cd, broşür ve kitabı bir çok kesime ulaştırır
Yerel televizyonlar programı doldurmak için konuk konu arıyorlar,
sigorta tanıtım bilinçlendirme anayasası hazırlayıp buna göre hareket edilir.
Bir sürü şey yapmaktansa öncelikli önemli konuları saptiyip bunları yapmalıyız. Sigortacılık haftası sektörün tüm tarafları is yerlerine ve uygun yerlere afişler aşabilir.

A.Genç maillerle komisyonlara konu bilgi gonderip geri donusumlerle olcumlemeler de yapalım.

Sehval Alpacar Yüce İzmir Ege sigorta acenteleri derneği
Tüm sigorta şirketleri tek tip poliçe sekline geçmeli
A.Genç bir çok poliçe tek tip sekilde olacak Kasım ayında kasko ile başlıyoruz

SEDEV VAKFI eksper Mustafa Nazlier
Üniversitelerde egitimler organize etmeye çalışıyoruz. TOBB altında bir çok girişimci bulunmaktadır. TOBB katkisi ile sektore onemli katkilar saglanabilir. Sektör kütüphanesi yapılmalı, Sigorta oncesi ve sonrası her konu ile ilgili vatandaşın bir ücretsiz danışma hattı olmalı

Sami Akay Antep SAD Baskanı
Hedef kitle iyi belirlenmeli o kitleye göre tanıtımın yapılması önemlidir.

A. Genç Türkiye deki toplumun gelir düzeyi göze alınarak çalısmalar duzenlenmektedir.

Murat Büyükçelebi BASİAD

Sonuc odaklı calışma yapılmalı hayat poliçesi olmazsa ne olur, konut poliçesi olmazsa ne olur gibi
Çizgi filmlerin miyadini doldurduğunu düşünüyorum.
Acentelerin doğru satislarla bilinçlendirmeye önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

TARSİM Tanfer Dİnler

Dededen toruna geçebilecek bir meslek Sigorta Acenteligi tanıtım ve egitim çok önemlidir.
Merkezi dokumantasyon önemli
Tanıtımı kırsaldan başlayabiliriz
Acentelere egitim zorunlu sigorta şirketlerine değil neden
Bir proje ile 3 yılda 350.00 çiftçiyi sigortaladik.
Devletin en üst düzeyi ile Acenteleri bulusturdunuz mesleki körlüğü ortadan kaldıralım

A. Genç her meslek örgütünden en az bir proje beklediğimizi ve bunun bizlere yazılı olarak bildirilmesini tekrar hatırlatırım.

Prof Dr. Suna Özyüksel TSEV
Konuya egitim yonuyle baktık 4 farklı grup çalışması planladık,
1.İlköğretimde sigortacılık egitimi
2.Liselerde sigortacılık egitimi, Üniversitelerde farklı bölümlerde calışma yaptık hangi risklerle karsı karşıya kalabilirler ve hangi ürünlerle riskleri karsilayabilirler seminerleri verdik çok ilgi uyandırdı
3. Olarak meslek gruplarını hedef aldık Avukatlar doktorlar gibi ne tür risklerle karsı karşıya seminerleri,
4. Olarak ev hanımlarına sigorta bilinci çalısmaları

Çetin Ay Eksper

Önce kendimize ceki düzen vermemiz sigortalılara eziyet veren uygulamaları ortadan kaldırmamız lazım bununla ilgili de toplantı yapmalıyız.
Sigorta konulu roman yarışması yapilabilinir satın alma garantili

A . Genç SEİK e bir öneri getirmek istiyorum
Hasar yönetimi sigortalı sigorta şirketi iliskileri
Ağırlık motor sigortalarında sonra konut işyeri
Burada tüketici derneği temsilcisi  olsun, Genel müdürler, tahkim müdürü gelsin Acente temsilciside ve Banka temsilcisi de olsun olgunlastiralim
Tüketici nezdinde yapılmış dogrudurust bir araştırma da yok belki şirketler arasında bu tarz araştırma yapmış olabilir. Belki bu tarz araştırmayı bilimsel sekilde yapmak lazım

Yalcin Kaya SEİK Başkanı Eksperlerden beklentiler ile ilgili TOBB araştırma şirketine bir araştırma anket yaptirtabiliriz.

A.Genç 2. Tur olarak
Sigorta denetimlerini yaptıracak makam kisi ve kurum kim olmalı
Zorunlu sigorta yaptırması gereken çok yer var ne kadarı poliçe yaptırıyor. Bununla ilgili araştırma varmi örneğin tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk poliçesi otobüs terminalcisinin otopark tamirhane sorumluluk poliçeleri Tanıtım bilinçlendirme devam ederken arkadas bu zorunludur yap demeliyiz. Tüm odalarda il bazında meslek grupları kayıtlı TOBB üzerinden zorunlu sigorta yaptırması gerekenleri çıkaralım. İl bazında bu meslek gruplarını çağıralım isteyen acente de stand acsın toplantı masrafının bir kismini karşılama koşulu ile, bilgilendirme sonrasi police satisi yapilsin. Bir bilgilendirme broşürü hazırlayalım neler yaptırmaları gerekiyor yaptırmazsa ne olur o bölgedeki Acente listesini de ilava edip adreslerine postalayalim bu konuda ne dusunuyorsunuz.
Acentelerde yenileme olayı da aşılanmalı yenilenme oranları düşük bu anlamda Acentelere çok is düşüyor. Sigorta Acentelerini, belki üniversite ogrencilerini Fahri müfettiş olarak atamayı düşünüyoruz.
Yeni sigorta uygulamaları yönetmeliğine göre sektörün taraflarından veya sigortalilarin herhangi birinin yanlış uygulamasını SBM ne bildirmesi imkanı bulunmaktadır.

Tanfer Dinler
Acenteler farkındalık yaratmalı Acenteler konularına hakim değil Acente aslında risk ve fon yoneticisi İnsan kaynağı uzmanı, psikolojik danışmansiniz bunları bilmeniz lazım farkında olmalısınız bununla yola çıkmalıyız
Kendime Ben kimim burada isim ne sorusunu soruyorum cevabim ben bir hiçim ve burada çok isim var

TOBB Sigortacılık müdürlüğü Mevlüt Söylemez
Sigortacılık haftası ile ilgili etkinlik programı yapıyoruz bu nedenleri etkinliklerinizi bize onceden bildirmenizi rica ediyoruz.

Levent Korkut İTO Meslek Komitesi Başkanı
Ticaret odalarında ki mevcut mesleki komiteler birbirleri ile ilgili konularda toplantı yapabilirler. Acenteler su anda poliçe satmıyorlar sunum yapıyorlar satmaya başladığımızda bir seyler değişecek.
Trafik policelerine ek prim ile karayolu dısında olan sorumluluk hasarını da ödeyelim diyebilmeliyiz. Duyumlarımıza göre Sigorta sektörü kurtuluşunun Anadoluda bazı bölgelerden çıkmak olarak görüyorlar, bazı meslektaşlarımız bundan etkilenecekler. Hasarsizlik temsilden araca değil aracı kullanana vermeliyiz. sürücü takip sistemini kurmalıyız.
İl delegelerini oncelikle kendi fiziki şartlarımızı kontrol eden Fahri müfettiş haline getirmeliyiz. Hepsi gönüllü olacaktır.

Turusan Bağcı İSAD YK Başkanı
Acentelerin üretim ve kazancını arttirici dolayısıyla Sigorta Şirketlerinin üretimini arttirici öneriniz için çok teşekkür ediyorum. İkinci öneriniz Zorunlu Sigorta yaptırması gereken kurumların ve adreslerinin tespit edilerek onlara bilgi broşürü ve bölge acentelere ulaşma ile ilgili bilgi ekinin olduğu fikriniz hızlı ve kolay yapılabilir bir uygulama gibi duruyor bununla ilgili her türlü düzenlemede destek olmaya hazırız.

A.Genç
Burada gorusulenlere göre daha net bir plan ortaya koyabiliriz. Bir kaç hafta içerisinde geri bildirimde bulunup yol haritasına ona göre devam edeceğiz.

Hepinize çok teşekkür ediyorum umarım istediğimiz icraatları yapabiliriz.