Tüsaf Denizli toplantısı

 Tüsaf Denizli toplantısı

İSAD ın kurucusu olduğu ve yönetim kadrolarında görev aldığı Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu ( TÜSAF ) yeni yönetimi, seçilmenin hemen ardından çalışmalarına çok hızlı başladı.

İSAD Yönetiminden aynı zamanda TÜSAF Yönetimin de yer alan, Başkan Turusan Bağcı, Genel Sekreter Eyyup Çelik ve Başkan Yardımcısı Özcan Duysak ında katıldığı TÜSAF’ın Önderliğinde Denizli Sigorta Acenteleri Derneğinin ev sahipliği ve organizasyonu ile Ak Sigorta’nın sponsor olduğu “Değişen Türk Ticaret Kanununun Türk Sigortacılık sektörüne getireceği değişiklikler ve yenilikler” Konulu Panel Bölge Acentelerinin yoğun katılımı ile çok verimli ve başarılı geçmiştir.

TÜSAF Başkanı Hüseyin Kasap ve Ak Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen in açılış konuşmalarını yaptığı Panelde Konuşmacılar ; Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç , STD Başkanı Fahri Altıngöz ve Av Nuray Dinçmen olmuştur.

Hüseyin Kasap Açılış Konuşmasında ;

Acenteler kendilerini geliştirmeden, yatırım yapmadan bu şekilde devam ederlerse Bakırcı, kalaycı gibi 10 Yıl icinde bu işi yapan bir kaç Sigorta Acentesi kalacak demiş, Acentenin gelişmesi için bir model oluşturma hedefimiz var demiştir. Ayrıca uzaktan satış ile ilgili sorunlardan bahsetmiş Şirketlerin veya diğer kuruluşların uzaktan satış sırasında Acente komisyonunun kesinlikle indirilmemesi Sigorta Şirketlerinin özel kampanya ve indirimlerle kesinlikle satış yapılmasının engenlenmesi gereklidir demiştir. Bilgilendirme yönetmeliği bir için öneri getirmiş, Bankalar Acentelerle aynı şart ve koşullarda Acentelik yapmalı ve zorlama olmamalıdır, aynı zamanda Banka aracılığı ile sigortası yapan Sigortalının cayma hakkı olmalı demiştir.
Türkiye Sigortacılık geleceğinin çok iyi olacağını önümüzdeki 10 Yıl içerisinde Sigorta Sektörü üretiminin 40 milyara ulaşacaktır denmistir.

Ak Sigorta Genel Muduru Uğur Gülen
Türk sigorta pazarı GSMH ya oranı 1.1 den 2-2.5 seviyesine hızla ulaşacaktır ve önümüzdeki 5-10 içerisinde 50 milyar seviyesine gelecektir demiştir.
Acente kanalı kesinlikle daha üstün olacak, Yaptırdığımız araştırma ve anketler sonucunda Acente Kanalı’nın üstünlüğü Ülkemizde devam edeceği görülmektedir demiştir. Ayrıca bölge Acentelerine çok önemli bir sunum yaparak Acentelere önemli bir vizyon sunmuş ve bilgilendirme yapmıştır. Acente yeni Muşteri kazanmaya devam etmeli ve müşteride derinlesmelidir demiştir.
Sayın Genel Müdürümüz Dr. Ahmet Genç ise Açılış konuşması ve önemli bilgilendirmeler sonrası Sigorta Sektöründe Türkiye Modelinden bahsederek İstanbul’da olup paneli izleyemeyen katılımcılar icin beğenilen sunumunu istek uzerine tekrar sunmustur. Değisimi takip edip gelişmeler göre önlem alıp hareket edilmesi gerektiğinin altını önemle çizmiştir. Değişimi yönetmek ve gideceği yeri de görmek gerekir demiştir. Yönetmelikte son aşamaya gelindiğini de bildirmiştir. Büyüme açısından Sigorta tanıtımının ve bilinçlendirme faaliyetlerini sektörün dışına taşıma amacı ile Sigortacılık haftası düzenlenmiş ve sektörün tüm oyuncularının dinamizminden faydalanılacaktır. Yabancıların aşırı talebi üzerine Türkiye Modeli olusturulmuştur diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

Av Nuray Dincment TTK nun değişen hükümleri hakkında Katılan Acentelere çok başarılı bir sunum ile bilgilendirmiş TTK eski ve yeni halinin karşılaştırılası özellikle Acenteleri ilgilendiren kısımlar üzerinde durarak sunumunu bitirmiştir.

Fahri AltIngöz ise sunumunun başında üç önemli konuyu acilen çözmemiz lazım bunlar ;
Operasyonel verimlilik
Operasyonel karlılık

Suistimaller ( sızıntı dediğimiz hasardaki sebepsiz yere ödenen hasarla ilgili ) bu 3 konuda çözüm bulmamız lazım Ulkemizde ve AB de acente komisyonları aynı burada bir değişikliğe ihtiyac yok ama genel giderlerde ülkemiz Sigortacilarinin oranlari daha yüksek bu konuda çözüm üretmemiz lazım, Genel şartların da serbest bırakılması kanunda belirlenmiş bu sekilde olmalıdır dedikten sonra TTK ile ilgili kendi sunumunu başarı ile tamamlamıştır.

TÜSAF, İSAD ın da çalışma ve desteğiyle bu şekilde bölge Acentelerinin gelişimi, vizyon ve hedeflerini gözden geçirmeleri, özellikle güncel ve önemli konularda TÜSAF a üye Acente Dernekleri üyelerinin ve bölge Acentelerinin bilgilendirilmesine devam edecektir. Aynı zamanda yönetim kurulu üyeleri Bölge Acente Derneği Yönetim Kurulu meslektaşları ile toplantılar yaparak karşılıklı önemli görüş ve çözüm önerileri üzerine konuşma fırsatları da bulmuştur. Bu şekilde toplantılar yapmaya devam ederek önemli hedeflerimizden biri olan Acentelerin kendilerini geliştirmesi daha etkin saygın ve kazanan kişiler olabilmesi ve “Acente Modeli Oluşturma” çalışmalarına devam edecektir.