Sigorta Acentleri Kurultayı 22 Ağustos 2019 tarihinde Ankara da gerçekleşti.

 Sigorta Acentleri Kurultayı 22 Ağustos 2019 tarihinde Ankara da gerçekleşti.

 Sigorta Acenteleri Kurultayına TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Hazine Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Genç, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürü Sayın Murat Kayacı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, TOBB Genel Sekreteri Sayın Mustafa Saraçöz, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Cengiz Delibaş, TOBB Sektör Meclisleri Daire Başkanı Sayın Ozan Acar, TSB ( Türkiye Sigorta Birliği ) Genel Sekreteri Sayın M. Akif Eroğlu, Sigorta Tahkim Komisyonu Başkanı Sayın İbrahim Taşbaşı, Sigorta Bilgi Merkezi Siseb Direktörü Sayın Salih Taşyon katıldılar.

Sigorta olmadan ekonominin büyüyemeyeceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu şunları da söyledi: Modern dünyada ekonomiyi büyütmenin, ticareti artırmanın yolu sigortadır. Sigorta olmadan ekonomiyi büyütemezsiniz. Unutmayın daha gidecek çok yolunuz var. Bu mesleğin geleceği yarın daha parlak olacak. Ekonomiyi büyütmek istiyorsak, riski azaltarak sigortayı çoğaltmalıyız. Bu zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu konuda halkımızı ve iş dünyamızı bilinçlendirmemiz lazım. Onun için hep söylüyorum: Alacak sigortasını da her yerde anlatın. Sadece trafik sigortasına takılıp kalmayın. Yelpazenin farklı alanlarına da bakın. İlerleme farklılıkla olur.

“Sigorta kavramı olmadan ekonominin ve ticaretinin büyüme şansının olmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Sigorta lüks değil, zorunlu bir ihtiyaçtır. Sigorta sektörü sigorta şirketleri olmadan, sigorta şirketleri de acenteler olmadan olmaz dedi.

Sigorta İcra Komitesi, Türkiye Sigorta Federasyon temsilcileri, TOBB İl Delegeleri, Sektörel Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Ticaret odaları ilgili meslek komitelerinin sigorta acentesi organ üyeleri, Meslek sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin davet edildiği bu kurultaya, ISAD Yönetim Kurulu Başkanı Berrin DİNÇ Katıldı. Kurultayda söz alarak , Sigorta acentelerinin önemini vurguladı ve sektör hakkında ki düşüncelerini de paylaştı.

Toplantı süresince görüşülen konular da aşağıda ki gibidir:

  • Sigortacılık sisteminin, bankacılık sisteminden ayrılması gerektiği görüşüldü.
  • Acenteleri elemek suretiyle bu pastadan haksız pay almaya çalışan banka çalışmalarının önlenmesi.
  • Trafik poliçesi olmayan yaklaşık 4 Milyon araç sahibine uyarı mesajı gönderilmesi konusu görüşüldü
  • Trafik Sigortaları branşında acente Komisyonlarının yükseltilmesi.
  • Dağıtım kanalları arasındaki haksız rekabetin giderilmesi.
  • Ticari Alacak Sigortaları’nın başlatılması.
  • Vergisini düzenli ödeyen Acentelerin %5 vergi indiriminden Faydalanmasının sağlanması.
  • Sigorta Haftasında Acentelerin önemine vurgu yapan çalışmaların yapılmasının sağlanması

Toplantı öncesi Tüm acenteler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzura çıktık, törenle çelenk bıraktık.