Cesaretin varsa yaz

 Cesaretin varsa yaz

“CESARETİN VARSA POLİÇEYE KOMİSYONU YAZ”

İSAD’dan SEDAR GÜL’e CEVAP

Mapfre Genel Sigorta Serdar GÜL, Giderayak sektördeki en başarısız konuşmasını yapmıştır. Mapfre Genel Sigorta acenteler toplantısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde yapıldı. Toplantıya 500’e yakın acente ve STK temsilcileri, Federasyon, Ticaret odası temsilcileri de katıldı.

Aşağıda özetini vermiş olduğum Serdar Gül’ün konuşması kişisel bir konuşma olamaz Bir Sigorta Şirketinin CEO ve Genel Müdürlüğünü yapmış birinin Acenteler toplantısındaki konuşması hem Şirketini hem de Acenteleri hem de STK ları bağlar.

Konuşmasında Türkiye’de 4. Sıraya yükseldiğini belirtirken, Dünyanın hiçbir sigorta pazarında satın alma yapmadan, arkasında banka veya holding gücü olmadan böyle bir başarı örneği bulunmadığına dikkat çeken Gül bu başarıyı Acenteleri sayesinde elde ettiğini de unutmuş.

Herhalde ben gidiyorum benden sonrası Tufan mantığı ile konuşarak Şirketine kendine büyük zararlar vermeyi kasten yapmış olabilir, Örnek aldığı başka bir Genel Müdür gibi Başka bir Sigorta Şirketi kurup veya oraya Genel Müdür olmayı da düşünüyor olabilir.

Ayrıca Mevzuatı ve piyasayı bilmediğini de göstermiş. Acentenin aldığı komisyon ile müşterisine vermiş olduğu hizmet maliyetinden de haberi yok. Acenteleri Trafik Satıcısı ve Acente diye ikiye ayırırken küçük bir ilin bir kasabasında Trafikten başka poliçe satamayan Acenteler olduğu gerçeğini unutuyor, ayrıca fiyat rekabetine girerek büyük zararı da göze alarak, Trafik Sigortasında en uygun fiyatları verirken Trafik poliçelerinin ağırlıklı kendi şirketinden kesilebileceği gerçeğini de unutmuş. Trafik Acentesi dediği Sınırlı Yetkili Acentelerdi ki bu 3 yıl önce kaldırılmıştı bundan da haberi yok. STK ların amaçları hakkında fikri olmadığı da belli zaten. Poliçelere komisyonu yazma yetkisi de Sigorta Şirketinde değil Hazine müsteşarlığındadır son yönetmelikten de haberi sanırım yok.

Bir Genel Müdürün Derneklerimize, Başkanlara, Acentelerimize dil uzatmaya, iftirada bulunmaya, bunları kendi isteğine göre şekillendirmeye, hele hele Acenteleri tehdit etmeye, küçümsemeye hiç hakkı yoktur. Kendisine cevap hemen o toplantıda verilmeli en azından toplantı terk edilmeliydi.

Popülist konuşan kendisi olmuştur. Bence tehdit etmesin cesareti varsa Poliçelere Acente komisyonunu direkt yazsın ve internetten Acentenizden ucuza satsın bakalım ne olacak. Acentelerde müşterilerinin kulaklarına birebir Mapfre hakkında bir şeyler fısıldamaya başlarsa ne olacak.

Kendisine bir hafta süre veriyoruz. Hemen Özür dilesin ve söyleminin hatalı olduğunu belirtsin.

Mapfre Sigorta alternatifsiz bir Sigorta Şirketi değildir.

Tepki çeken konuşmasında özetle Şöyle demiş Serdar Gül;

–          STK başkanlarına popülist söylemlerden kaçınmaları konusunda uyarıda bulundu,

–          STK lar küçük Acenteleri korumaktan başak bir şey yapmıyor dedi,

–          Ayrıca acenteleri trafik satıcısı ve Acente diye ikiye ayıran Gül,

–          Trafikten ister 17 ister 30 komisyon alın. Bu ortamdan faydalanmanız doğru değil,

–          “Komisyonları poliçenin üzerine yazarım” diye tehdit de etti, kalırsam yaparım gidersem vasiyetimdir yeni Gelen yazsın dedi.

–          Gül, acente STK’larının baskısı ile şayet Hazine’nin ‘Acentelere şu kadar komisyonun altında  ücret veremezsin, diye bir uygulama getirmesi halinde şirketlerin de bir şeyler yapabileceğini söyleyerek, “Bir tanesi acentelerin aldığı komisyonları poliçelerin üzerine yazarız. 5.000 TL’lik kamyon poliçesinden 500 TL komisyon aldığınızı gören müşterinize gidersiniz kendi derdinizi anlatırsınız.

–    Kartın komisyonunu şirket ödeyecek, poliçenin hasarında da ortada yoksun !!! müşteri size ‘Siz ne yapıyorsunuz da bu komisyonu kazanıyorsun?’ demeyecek mi?

–    STK lar, yönetmelik çıkarttı tüm Talileri kapattırdı 600 taliyi ben Acente yaptım,

–         Sonra 3-5 reklam verir biz hemen bugün internetten Acenteden %10 ucuza sigorta satmaya başlayabiliriz 4.500 Acente hemen kapanır diyerek tekrar sopa da göstermeyi de unutmamış.

Saygılarımızla