İsad sigorta haftası sosyal sorumluluk projesi

 İsad sigorta haftası sosyal sorumluluk projesi

İSAD SİGORTA HAFTASI SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

1962 Yılında kurulmuş derneğimiz İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği ( İSAD ) her yıl Sigorta haftasında çeşitli etkinlikler yapıyor ve bunun için önemli bir bütçe ayırıyordu. Özellikle “Sigortalat Caz” konserleri ilgi ile takip ediliyordu. Bu yıl hem önemli bir etkinlik hem de bir sosyal sorumluluk projesi olarak “Sigarayı Bırakıyoruz” projesini hayata geçirdik.Uzun süre Sigara bırakma ile ilgili birçok yöntemi araştırdık ve izledik. En kısa zamanda en etkili sonuç alındığını gördüğümüz MORA TERAPİ yöntemi konusunda karar kıldık. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Profesörlerinde Prof. Dr. Mehmet ÜNAL bey başkanlığında Orto Sport ile özel bir anlaşma imzaladık. Özel bir indirim aldığımız gibi indirimli fiyatın da yarısını İSAD olarak ödeme kararı aldık. 500 TL sına anlaşarak bu tutarında yarısını ödeme kararı aldık. Katılımcı sadece 250 TL ödeyerek sigarayı bırakmaya bir adım atacak. Aslında tamamını da ödeyebilirdik ama küçükte olsa bir miktar Sigarayı bırakmak isteyen katılımcı tarafından ödenmesi durumunda daha da etkili olduğu bilgisi üzerine yarısını ödeme kararı aldık.

75 Dakika gibi kısa sürede %80 oranında başarı ile sonuçlanan bu yöntemi belirli bir katılımcı sayısına kadar İSAD karşılayacaktır. Daha sonra sponsorlar desteği ile devam ettirme düşüncemiz bulunmaktadır. Birçok şirket bunula ilgili görüşmelere başlamıştır. En azından Sigorta Şirketleri ve Sigorta Sektörü ile ilgili kurumlar kendi çalışanlarının sigarayı bırakması için bu Sosyal Sorumluluk projemize destek vereceklerdir. Sağlık bir Sigorta sektörü sağlıklı çalışma ortamları için Sigarayı bırakıyoruz.

Turusan Bağcı

İSAD YK Başkanı

SİGARA BIRAKMA VE MORA-TERAPİ

Prof. Dr. Mehmet ÜNAL,

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sigara, çağımızın en büyük sağlık problemlerine neden olan en kötü alışkanlıklarının başında gelmektedir. Solunum Sistemi hastalıklarından, Dolaşım Sistemi hastalıklarına, Hipertansiyondan, Kanser oluşumuna kadar bir çok hastalığın patogenezinde yer almaktadır. Mora Terapi sigara bağımlılığınızın fiziksel ve psikolojik boyutlarına etki eden en etkili sigara bırakma yöntemlerinden biridir. 1975’lerden bugüne Almanya başta olmak üzere, tüm Dünyada ve ülkemizde başarı ile kullanılmaktadır.

Her madde, atomlarının elektron yapısından kaynaklanan ve o maddeye özel olan bir elektromanyetik frekansa sahiptir. Mora sigara bırakma terapisi, maddenin kimyasal özelliğini değil, bu maddenin yaydığı kendine özel frekansın bilgisini değiştirmek şeklinde etki etmektedir. Bağımlılık yapan tütünün frekans yapısı özel bir teknolojik yöntemle ters çevrilir ve bu bilgi tekrar bedene geri verilir. Bu şekilde bağımlılık yaratan sigaranın bilgisi kişinin bedensel hafızasından silinmesi hedeflenir. Tedavide kullanılan özel frekanslar kişinin duyguları ile sigara arasında oluşan bağıda değiştirir ve sigara tiryakisi hem fiziksel hem de psikolojik olarak sigaraya karşı isteksizlik duymaya başlar.

Mora-Terapi Bioresonans yöntemi ile sigara tedavisi, fiziksel bağımlılığın yarattığı sigara isteğini azaltır. Mora-Color tedavi yöntemleri de madde ile duygu arasındaki elektromanyetik bilgi bütünlüğünü ortadan kaldırır. Bunun sonunda kişi hiçbir boşluk ve sıkıntı duygusu yaşamadan kalıcı bir şekilde bağımlılıktan kurtulur.

Sigara bırakma konusunda verdiğim seminerlerde, sigara tiryakiliğinin çağımızın en büyük sağlık problemlerinden birisi olduğunu, sigara bağımlılığından kurtulmak için etkinliği kanıtlanmış her yolun denenmesi gerektiğini mutlaka belirtiyorum. Çünkü sigara bağımlılığı Solunum Sisteminden, Dolaşım Sistemine, Bağışıklık Sistemimize kadar vücudumuzda bir çok sisteme zarar vermektedir. Sadece sigara kullanan bireylere değil, sigara içilen ortamlarda bulunan pasif içicilerinde sigara dumanından aynı ölçüde zarar gördüğünü belirtmiştir.

Ayrıca Sigortacılık Sektörü açısından olay değerlendirildiğinde, sigara nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemlerinin ortadan kalkması, kişilerin hasar prim oranlarını da ciddi düzeyde korumaktadır. Sigara içimi nedeniyle daha kolay ortaya çıkan Üst Solunum Yolları İnfeksiyonları, Astım, Bronşit ve hatta Pnömoni hastalıklarının tanısı ve tedavisi için yapılan harcamaların ortadan kalkması, bireylerin ve şirketlerin sağlık sigortası için ayırdıkları ödeneklerin payını azaltmaktadır. Bence sigorta şirketleri yaptıkları Sağlık Sigortaları Poliçelerinin içine Sigara Bıraktırma ile ilgilide bir madde koymalılar. 10 sigara içen bireyden 1 tanesinin sigarayı bırakması diğer 10 kişi için yapılan sigara bıraktırma harcamalardan daha fazlasını kazandıracaktır. Ayrıca sigara nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların her yıl tekrarladığı düşünülürse, bu kazanımlar katlayarak devam edecektir. 1 kişinin Akciğer Kanseri olmasının önlenebilmesinin ölçülebilecek maddi bir karşılığı bulunmamaktadır.

Kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve Sigarayı şimdi bırakın.

Randevu ve Başvuru için ;

Orto Spor Sülün Sok no: 9  1.Levent – İstanbul Tel : 0212 284 8678 -79