Ali Babacan: bireysel emeklilik sistemi değişiyor

 Ali Babacan: bireysel emeklilik sistemi değişiyor

Ali Babacan: Bireysel emeklilik sistemi değişiyor

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni kökten değiştiren ekonomi yönetimi, vergi avantajını tabana yayarak sisteme aylık 100 TL yatıran katılımcıya 25 TL katkı payı koyacak.Bu tutar katılımcının alt hesabında toplanacak. Devlete yıllık maliyet 1.6 milyar TL

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bireysel Emeklilik sisteminde değişikliğe gidileceğini açıkladı.

Babacan, bireysel emeklilikle ilgili sistemi tamamen değiştirecek şekilde kararların alındığını, teknik çalışmalar bittikten sonra bunu da açıklanacağını söyledi.

Babacan, bireysel emekliliğin uzun vadeli tasarrufların oluşması için ve ülkenin genel tasarruflarının artması için son derece kritik olduğunu belirterek, “Bununla ilgili sistemi tamamen değiştirecek şekilde kararlarımızı aldık. Teknik çalışmalar bittikten sonra bunu da açıklayacağız” dedi.

Babacan, yaptığı konuşmada, bireysel emeklilikte tamamen farklı bir sisteme geçileceğini kaydederek, bu yeni sistemle birlikte katılımın ve tasarrufların oldukça artacağına inandıklarını bildirdi. 

Bireysel Emekliğe Doğrudan Yüzde 25 Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) önemli değişiklikler yapılıyor. Şimdiye kadar uygulanan vergi indirimi sisteminin yerine devlet katkısı geliyor. Sisteme koyulan paranın yüzde 25i oranında devlet katkı sağlayacak.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınan tasarruf teşvik paketini açıkladı.

Babacan, konuşmanın başında finansman enstrümanların çeşitlendirilmesi ve finansmanın vadesinin uzatılması önemli hedefler arasında yer aldığını söyledi.

Babacan BES ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

Şu ana kadar BES’ teki temel teşvik unsurunun, vergilerdeki indirim şeklinde olduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:

“BES’ katılan vatandaşlarımız, ödeyecekleri vergiden belirli bir oranda indirim hakkı elde ediyorlardı ve böylece net maaşlarında bir artış oluyor gibi yansıyordu. Fakat baktık ki BES’ teki insanların sadece yüzde 35′i bu sistemden yararlanıyor. Yüzde 65′i hiç bir şekilde yararlanamıyor. Bu yeni oluşturduğumuz devlet katkı payı sistemiyle artık BES’ giren herkes vergi mükellefi olsun, olmasın herkes istifade edecek.”