Osem nedir?

 Osem nedir?

İSAD – OSEM TOPLANTI

OSEM Genel Müdürün daveti ile İSAD YK üyelerine ilk olarak özel bir sunum ile OSEM in işleyişi, çalışma şekli, başvuru ve detayları ile ilgili bilgi verildi karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

OSEM NEDİR KİMDİR ?
Oto Yedek Parça ve Sertifikasyon merkezi Şirketi OSEM Türkiye Sigorta Birliği yönetim Kurulu kararı ile %100 ü TSB ne ait olacak şekilde kurulmuştur. Hazine Müsteşarlığının denetim ve gözetimde kurulmuş her aşamada Hazine onayını da almaktadır. Genel Müdürü Bener Yıkılmaz Yönetim Kurulu Başkan’ı ise HDI Sigorta Genel Müdür Ceyhan Hancı olmuştur.

OSEM kamu ve Sigorta sektörü kaynaklarını kullanmaktadır.
Tüm işlemlerini dışardan Satın alma yöntemi ile dış kaynak kullanarak yapacak.

OSEM KARLIĞA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK
Oto Yedek Parça ve Sertifikasyon merkezi OSEM Sigorta Şirketlerinin hasar oranlarının düşüşüne önemli katkı sağlayacaktır.

Mevcut Tüm Servislerin sertifikasyon Oranı
2.470 adet Yetkili servislerin %96
4.303 adet Özel Servisin %3
61.706 adet Tamirhanenin %0.1
Sertifikasyon veya TSE hizmet Belgesine sahip. Yapılan anketlerde Neden alınmadığı sorusuna verilen cevap “ihtiyaç olmadı” olmaktadır.

ZORUNLU OLMASI ŞART
Zorlayıcı olmadan ilerleyemeyiz.
Sertifikasyon Sektörün önemli ihtiyacıdır.

Servislerden bu güne kadar ne Sigortalılar ne Sigorta Şirketi ne Eksper ne de Acenteler olarak kimse sertifikasyon belgesi istenmemiş.
OSEM Sertifikası herkes için önemli. Hasar onarımında Asgari standardın sağlanması da önemlidir.

Halk ve servisler bilinçli değil bu Sertifikasyonun zorunlu olması bu nedenle daha da önemli.
OSEM benzeri Sertifikasyon merkezleri AB de ve ABD ve birçok ülkede uzun yıllardır vardır ve önemli referans merkezidir.

OSEM aynı Zaman’da TÜRKAK Akreditasyon Merkezine tabi. OSEM kendine has standartlarını oluşturulmuştur.

ACENTE VE SEKTÖR AÇISINDAN OSEM

Müşteriyi kazanmak elinizde tutmanın, memnun etmenin zor olduğu bir dönemde Servislerin Hizmet kalitesini artırmanın öneminin anlaşılarak Servis Sertifikasyonu, eşdeğer parça sertifikasyonu ve takibi ile Hasar Yönetim Sistemi hepimizin Ana Hedef olmalıdır.

Hasar ihbarının %68 i ilk olarak Acentelere yapılmaktadır.
Acenteler bu sistemin devamı ve tanıtımında en önemli aracılardır.

Hasar maliyetlerinin Sertifikalı Servisler aracılığı ile %60 a yakın düşmesi Sigorta Şirketlerine önemli bir kazanç sağlarken özel yetkilendirilmiş garanti verilen servis ve parça kullanımı yapılarak Acente’nin H/P oranlarının düşmesi büyük katkı sağlayacağı gibi Müşterilerimize karşı memnuniyeti arttırıcı önemli bir güven aracı da olacaktır.

SİGORTA SEKTÖRÜ OSEM’e SAHİP ÇIKMALIDIR.

Müşteri memnuniyetinin artması
Doğru Güvenilir onarım hizmet garantisinin verilmesi, Hasar Onarım Maliyetlerin düşmesi, Hizmet kalitesinin artması Güçlü marka imajı, tutarlı süreçlerin olması için, Gelirlerimizin artması için bu önemlidir. Sektör menfaati için de bu önemlidir.
Sigorta Şirketi kazanamazsa Acente kazanamazsa Servis de Tamirhane de Sigortalı da kazanamaz.

OSEM SERTİFİKASI NASIL ALINIYOR

OSEM Başvuruları sadece internetten alıyor.
www.osemas.com.tr adresinden bir form doldurularak işlemler başlıyor.
SİSBİS geçmişine, Ticaret Siciline, Ruhsatlarına ve diğer belgelerine bakıldıktan sonra önemli bir denetim ile Fiziki olarak görülerek uygun görülürse bir sözleşme gönderiliyor. Devamında Sertifika veriliyor.

Acenteler, Sigorta Şirketleri OSEM sertifikalı Servislere ağırlık vermelidir. Sigorta Şirketleri Anlaşmalı servislerinde mutlaka OSEM Sertifikası aramalıdır.