Yönetmelik kanuna aykırımı

İSAD İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olarak yapmış olduğumuz Yönetim Kurulu toplantıları sonucu Yönetmelik ile ilgili Aşağıdaki Hukuki görüşü Sigorta Acenteleri ve Sigorta Sektörü ile paylaşma kararı alınmıştır.

Sigorta Acenteleri hakkında Kişisel görüşlere göre etki edilerek Kanun, Yönetmelikler çıkarılabilmektedir. Sigorta Sektörünün, Sigorta Acentelerinin kazanması büyümesi, güvenilir, saygın olmasını sağlayacak çalışmalar yerine Kanunlara aykırı dönem ve güne göre kararların alınabilmektedir.

Konusu içeriği ne olursa olsun, Sigorta Acenteleri hakkında çıkarılan yönetmelik, genelge, önerge gibi, Acente Mesleğinin gelişmesi, büyümesine engel olabilecek mesleğimizi ilgilendiren konularda Kanuna aykırı olduğu konusunda Hukuki bir görüş olması halinde veya konularda, İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olarak Dernek Tüzüğündeki Amaçları ve amaçları gerçekleştirmek için Amaçlarına uygun olarak, gerektiğinde her türlü platformda sigorta acentelerini temsil etmek, Sigorta aracılarının hak ve menfaatlerinin tesisini teminen parlamento, kamu kuruluşları ve benzeri kuruluşlarda girişimde bulunmak ve gerektiğinde tahkim ve yargı yollarını kullanmak dâhil gereken her türlü Acente haklarını koruyan yollara başvurma kararı alınmıştır. Açılan davaya göre karar Danıştayın olacaktır.

En son Acenteleri ilgilendiren yönetmelik ile ilgili olarak İSAD’ın anlaşmalı Hukuk Firması Mert Van Avukatlık Bürosunun ortakları, çok sayıda Avukat, çeşitli Akademisyenler ve uzmanlardan oluşan komisyon sonrası ortaya çıkan görüş ekteki şekilde de Sigorta Sektörü ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. .

İSAD YK

Hukuki görüşe ulaşmak için tıklayınız.