Yapabiliriz Turusan Bağcı

YAPABİLİRİZ                    Turusan Bağcı        01.04.2013

10 yıl önce liderlik ve kişisel gelişim ile ilgili bir seminerde dünya çapında referans gösterilen bir üstadın verdiği 5 günlük bir seminerin 3. gününde eğitmen beni ortaya çağırdı ve eğitimin bu bölümünde diğer altı kişi ile birlikte ona yardımcı olup olamayacağımı sordu, ben de ‘tabi ki’ dedim. Karşıma bir bayan koydu ve bana ‘onu yemeğe çıkmaya ikna edersen eğitim ücretini iade edeceğini’ söyledi ki bayana da gerçekten konuşmamı, teklifimi beğenir ve kabul ederse ona da eğitim ücretini iade edeceğini söylemiş!Çok kolay görünüyordu, bir tarafta bir hanım ve diğer tarafta benden başka beş kişi daha duruyordu, kalabalıktı, güvenim tamdı ve hazırdım. Tam hamle yapacakken diğer kişiler konuşmaya başladılar:

Dur! Yapamazsın…

Dur! Hatalısın…

Dur! Çok yanlışsın…

Dur! Çok zayıfsın…

Dur! Bu hiçbir zaman işe yaramaz…

Dur ! Bu ödüle değmez…

Gibi kelimeleri ısrarlı bir şekilde yüksek sesle söylerlerken bir taraftan da beni tutuyorlardı, ilk kararlı halim ortadan kalkmış, artık tereddüt yaşıyordum ve hamlemi yapamadım. Usta eğitmen bana döndü, ‘arkadaşların sana neler söyledi, ne duydun?’ dediğinde yukarıdakileri anlattım. Bunun üzerine diğer beş kişiden birisine döndü ve ‘sen ne söyledin?’ diye sordu, o ise ben ısrarla “bu kelimeleri dinleme, yapabilirsin’ ve devamlı olarak ‘YAPABİLİRSİN’ dedim.

Bunu duyunca çok şaşırmıştım, çünkü bu kelimeleri duymamıştım. Usta eğitmen bana şunları söyledi; “Kendine güveninin olması ve konuları bilmen yeterli değildir, emin olmalısın. Seni durdurmama izin vermen emin olmadığın anlamına geliyordu. Bütün dünya hayır dese bile senin görevin ‘evet’ demek ve bunu ispat etmektir.”

Sektörümüzde “Gitmeyin, katılmayın, biz yapamadık siz mi yapacaksınız, öyle kolay değil görürsünüz, hep başkasının yüzünden” diyerek, kendi irademizi engellemeye çalışarak bizi tereddüt ve kuşku içerisinde bırakanlar olmadı mı? Duyduğunuz her bir ‘hayır’ın kendinize olan güveninizi yavaş yavaş ufalayan bir etkisi olur; ta ki siz pes edinceye kadar. Çevrenizdekiler her gün size ‘hayır’ dese bile siz ‘evet’ demeye devam eder, ‘yapabiliriz’ kelimesini duyar ve bunun için mücadele ederseniz başarırız ve YAPABİLİRİZ.

Saygı ve Sevgilerimle