Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği paneli

 Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği paneli

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği GASAD’dan Sigortacılara bilgilendirme toplantısı… “SİGORTACILIK ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERİNDEN BİRİ OLMAYA ADAY”

Sektörel toplantılar kapsamında Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği (GASAD) işbirliği ile sigorta sektöründeki gelişmeler, sigorta Acentelerinin sorunları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin işlevlerinin ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildi.

GTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Başkanı ve GTO Meclis Üyesi Mustafa Aydınçelebi başkanlık etti. Toplantıda, sektörde çalışanların hizmet kalitesini arttırmanın yanında Sigorta Bilgi Merkezi’nin hizmetleri (Tramer, Haymer, Sagmer ve Hatmer Online İşlemleri) hakkında sigorta acenteleri ve teknik personelleri bilgilendirildi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Müdürü Mehmet Üst’ün katılımı ile gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Başkanı ve GTO Meclis üyesi Mustafa Aydınçelebi, sektörün yaşaması için Acentelerin yaşayabilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Sigortacılık Acente ile yapılmaktadır ve bu şekilde yapılmaya da devam edecektir. Sigorta şirketlerinden ise Acenteleri yaşatabilecek operasyonlar bekleniyor. Sigorta Şirketleri rekabeti hizmette yapması gerekirken rekabeti açık eksiltme şeklinde yapıyorlar, zararına satışlar ne Sigorta Şirketine ne de Sigorta Acentelerine yarar getiriyor. Uzun vadede sigortalının zararına olan bu gelişme sigortalının kaliteli hizmet almasını imkansız hale getirme riskini taşımaktadır. Sigorta şirketi acentesi ile rekabet ediyor. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Fiyata dayalı rekabetten dolayı sektör büyüyemiyor, teminatlar riske göre hak ettiği şekilde fiyatlandırılamıyor. Hep birlikte çalışıp birlikte büyümeliyiz. Doğru riske doğru fiyat uygulamasına geçip, kaliteli hizmet verilirse ancak sektör büyüyebilir” dedi.

GTO Meclis Üyesi ve Gaziantep Sigorta Acentaları Derneği Başkanı Sami Akay da, konuşmasında Sigortacılık sektöründe prim üretimini geçen yıl yüzde 21,5 artırarak 17 milyar lirayı aşmasına karşın, bunun sağlıklı bir büyüme olmadığı, karlılık ve verimlilik açısından istenen sonuçlara ulaşılamadığı, teknik ve mali karlılığında pek iç açıcı olmadığını belirtti. Akay, son beş yıldır sektörde hep küçülerek büyüme sağlandığını, üretilen poliçe sayısında sağlanan artış ile prim artışının aynı paralelde gelişmediğini söyledi.

 Toplantıda daha sonra ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Müdürü Mehmet Üst tarafından katılımcılara Merkezin işlevleri ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verildi