Çetin Alanya, TSRŞB Başkanlığına aday

 Çetin Alanya, TSRŞB Başkanlığına aday

36 yıldır sigorta sektöründe hizmet veren Dubai Grup Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya da TSRŞB Başkanlığı için aday oluyor.

13 yıl Ray Sigorta Genel Müdürlüğünü sürdürdükten sonra Dubai Group Sigorta’nın kurucu genel müdürlüğünü üstlenen ve halen aynı görevde olan Alanya, TSRŞB Başkanlığı için adaylığını açıklayan üçüncü isim oldu.

Özgeçmişi:
1949 yılında İstanbul’da doğdu.1967 yılında İstanbul Erkek Lisesini,1971 yılında İ.Ü.İktisat Fakültesini bitirdi. 1975 yılında Destek Reasürans’ta göreve başlayarak sektöre girdi. Reasürans alanında yurt dışında çok çeşitli ülkelerde eğitim gördü. Genel Müdür Yardımcısı olduğu bu görevinden 1989 yılında ayrılarak, Yapı Kredi Sigorta’da Genel Müdür Yardımcısı oldu. Böylece 14 yıllık reasürans uygulamasından sonra, sigortacılık uygulamasına başladı. 1993’te Ray Sigorta Genel Müdürü oldu. 13 yıllık görev süresinin ardından 2006 yılında görevinden ayrıldı.

2006 yılında yurt dışından sermaye temin ederek yeni bir sigorta şirketi kuruluşu için bir fizibilite çalışması yapan Alanya, Dubai Emir’inin sahip olduğu Dubai Holding’e bağlı Dubai Group ile anlaşarak Dubai Group Sigorta Şirketinin kuruluşunu gerçekleştirdi. Halen yeni kurulmuş bulunan Dubai Group Sigorta’nın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Çetin Alanya yurt dışında ve içinde çok sayıda panel ve seminerde konuşmacı ve yönetici olarak yer almış ve konferanslar vermiştir. 1997-2005 yılları arasında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevini üstlenmiş, 1995-2002 yılları arasında Dışbank (yeni adı ile Fortis Türkiye) Yönetim Kurulu Üyeliği, 1998-2005 yılları arasında Doğan Hayat Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2004-2006 yılları arasında TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) Kurucu Yönetim Komitesi üyeliği yapmıştır.

İngilizce, Almanca, Fransızca dillerini bilen Alanya, 1985 yılından beri Türk Sigorta Enstitüsü Vakfında Reasürans Dersleri vermekte olup, sektörde çalışan 2000 civarında öğrencisi vardır. 1991 yılında yayınladığı “Reasürans Notları” isimli kitabı hala sektörde ilgiyle okunan yayınlardan biridir.