Acente modernızasyonunun önemi ve sonuçları

ACENTE MODERNIZASYONUNUN ÖNEMİ VE SONUÇLARI

Generali Sigorta Dünya Ülkelerindeki önemli tecrübelerini Türkiye’ye taşımak için geliştirdiği çok etkili bir projeyi Türkiye’deki Acente Sivil Toplum Kuruluşları Liderleri ile bir araya gelerek sunulmuş karşılıklı bilgi paylaşımında bulunulmuştur.

 GENERALI HER BIR ACENTESİNE YATIRIM YAPACAK

Generali Sigorta STK Başkanlarını toplayarak önemli bir projenin sunumunu yaptı.
SAİK Başkanının,  İSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turusan Bağcı’nın, da katıldığı ve önemli bir destek verdiği proje katılan tüm STK Yöneticilerinin beğenisini kazanmış sunum ve proje detayları konusunda gerekli görüşler iletilerek tekrar bir araya gelip bu görüşlere göre sonuçlanılması için gerekli desteğin verileceği belirtilmiştir

Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan yaptığı açılış konuşmasında ;
Acente velinimettir Sigorta şirketlerinde Hizmet ve çaba en üst seviyede olmalıdır bu da Acente ile olur. Bir Sigorta Şirketi 3 şeyi kaybetmemelidir; Acenteyi, Müşteriyi ve Güvenini. Bunun için Generali Sigorta Türkiye’de tüm yatırımlarını yapılanmasını bunun üzerine kurma kararını almıştır. Generali Sigorta her bir Acentesi için 100.000 TL yatırım yapmıştır.
Dünyada hiç bir ülkede Sigorta Şirketi direkt satışı %7-8 i geçemiyor
Tüm Dünyada Güven ve yüz yüze temasın önüne hiç bir şey geçemiyor

7-8 ÜLKEDEKİ PROJE DENEYİMLERİNİ VE SONUÇLARINI TÜRKİYE İLE PAYLAŞACAĞIZ.

Moshe Tamir Generali Sigorta Dünya Satış ve İnovasyon Başkanı yaptığı açıklamalar ile Dünyada ki önemli tecrübelerini ve sonuçlarını paylaştı.
7-8 ülkedeki proje, araştırma, deneyimleri ve sonuçlarını Türkiye ile paylaşacağız.

Tüm dünyada Acentelere çok büyük önem veriyoruz.
Sigorta şirketleri ile Acenteler arasında yurt dışında denetimlerimizi Türkiye ye taşımak istiyoruz. Türkiye de bir projeye başlamadan önce Acente STK Temsilcilerinin fikirleri ve yardımları çok önemli, istekleriniz doğrultusunda sonuç alacağız.

MÜŞTERİ ONLİNE BİLGİ İSTİYOR AMA ACENTEDEN VAZ GEÇMİYOR,

Değişimi yakalayıp müşteriye istediği değişimi vermek zorundayız.
Acenteler müşterinin sosyal medya hızına yaklaşamıyor. Acente yaş ortalaması daha yüksek müşteriler daha fazla dijital medyayı kullanıyor. Acente dijital gelişime gerektiği gibi yatırım yapamıyor. Sorun da burada, bunun çözümüne odaklanılmalı.
Sigorta şirketleri dijital medya yaklaşımında bankaların gerisinde kaldı.
Müşteri dijital kanalı daha çok kullanmaya başladı müşteri internetten fiyata bakıp internetten bakıyor sonra acenteye gidiyor poliçeyi alıyor sonra bir hasar olduğunda tekrar İnternet’e bakıp acente ve şirkete gidiyor. Müşteri davranışı bu şekilde zig zag yapıyor. Müşteri nerede ise orada olmak lazım.
Bankalarda çoğu iş internetten de yapılıyor ama Bankalara hala gidiliyor.
İnsanlar sigorta dahil online bilgi istiyor ama Acenteden vazgeçmiyor.

YATIRIM ACENTENİN MODERNİZASYONUNA OLAMALI

O zaman sonuç inanılmaz olabiliyor.
Generali olarak ölçümlediğimiz sonuçlara göre değişen müşteri davranışına karşılık Acentelerin eline araç verildiğinde etkili sonuç alınabiliyor. Bu Dünya sonuç ve örneklerini göremeyen ve araştırmayan Sigorta Şirketleri tarafından Kendilerinin direkt İnternet araçlarını ve yazılımlarını kullanmak olarak yanlış değerlendiriliyor.
Acente eskiden bilgi verirdi şimdi müşteri bilgiye kolay ulaşıyor şimdiki yaklaşım danışmanlık yaklaşımı. Müşteri Acenteyi daha çok danışman olarak kullanmak istiyor ve Acentesine daha çok güveniyor.
MÜŞTERİ HEM DİGİTAL HEM FİZİKSEL DOKUNUŞ İSTİYOR BUNU BİRLEŞTİRMELİYİZ.

Genel davranış şekli Acente Değişmek istemiyor ama biz yurt dışında Acenteyi değişim için motive ettik ve önemli sonuçlar aldık. Dijitali engelleyemeyiz müşteri hem dijital bilgi hem de fiziksel dokunuş istiyor bunu birleştirmeliyiz.Acente teknolojiyi daha az kavrayabiliyor. Acentelere bugünün müşterilerinin taleplerini takip etmek konusunda nasıl yardımcı olabiliriz fikrinden yola çıkarak çözümler ürettik.
Potansiyel müşteri adaylarına çapraz satış kampanyalarını Generali düzenliyor her şeyi ve yazıyı hazırlıyor Acente gönderiyor.

ACENTELERIN İŞLERİNİ ORGANIZE ETMELERI İÇİN ÇEŞITLI ARAÇLAR
Mevcut müşteriler için indirim kampanyaları.
Değişim yönetimi
Acenteler için ilk dijital Akademi
Birebir eğitim teorik ve pratik yönetim.
Hizmet
CRM aracı
Satış ve talep
Kendi internet Portalı üzerinden satış imkanı
Acente indeksi database veri tabanı oluşturuldu
Acente müşterileri ile yazışmaları
Markasına yatırım Acente Portalı ve personel Portalı.
Web Sitesi standart ama her Acente kendine göre özelleştirebiliyor.

” Bugün yine aynı şeyleri farklı yollarla yapıyor olmak” başarı getirecek.
Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için bu dünyanın bir parçası olmalısınız.

Mr Ehud Katz İsrail Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı

Yaptığı açıklamalarda ; Bir acentenin müşterisin verdiği o ruh o içtenlik çok fazla ama bir Sigorta Şirketi yaptığı reklamlarda bizi dinozora benzetmiştir.
Direk İnternet üzerinden ve telefon ile satış yapan bir Sigorta şirketi acente karşıtı 40 milyon Euro reklam yaparak Acenteyi kötülemiş hatta acenteyi dinozor gibi göstermiştir. Ayrıca yazılım ve diğer çalışmalar ile 1 milyar Euro yatırım yapmasına rağmen Reklam yapan Acenteye yüklenen şirketin pazar payı % 8 i hiç bir şekilde geçememiştir. İsrailde Acente Pazar payı hala %85 dir.

ACENTELER DE SİGORTA ŞİRKETİNİ SAHİPLENMİŞTİR.

Generali ile etkili sonuçlar aldık
Acentelerin kaynakları yeterli değil bir şirket Acente adına teknolojik yatırım yaparak Acenteyi koruyan yaklaşımı ile daha fazla büyümüştür. Acente de şirketi sahiplenmiştir. İsrail de bir çok Acentenin kendi Call Centerini kurdu. Bu teknolojik bir desteğin bir parçası.
Bu durumda daha çok bireysel poliçeler satılabiliyor İsrail de Acente yaş ortalaması 56 Devletin yaptığı bir düzenleme sonrası zor 10 yıl geçirdik.
Acentelere yönelik uygulama ceza ve yaptırımlar o kadar ağır ki sadece hayat sigortalarında üretim %50 oranında düştü. İsrail de Acentelere yönelik bir üniversite eğitim yapılanması var tüm Acenteler bu eğitimden  geçtiler acentelerin olduğu bölgelere eğitmenler gitti. İsrail de acente çalışanı olmak çok zor 5 temel sınava girmek gerekiyor. Çalışmak istediğiniz branş üzerinde branşlaşmanız gerekiyor. Sonra da diğer tüm branşları ayrıca öğrenmeniz gerekiyor. Her bir branş için altı ay ayrı ayrı staj yapmanız gerekiyor. Tüm branşlarda poliçe yapmak istiyorsanız Eğitim süresi toplam 5 seneyi buluyor.

Peter Donlig Generali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı

Türkiye her zaman Acente yapısının önemli bir rol oynayacağını diğer ülkelerden biliyoruz.
Generali olarak diğer ülkelerde ne yaptıysak bunun da önünde çalışma yapacağız.
Acentelere çok önem veriyoruz.
Acentelerin tam desteğine ihtiyaç bulunmaktadır.

Türkiye de 36 milyon Facebook  kullanıcısı var Facebook da kullanıcı sayısı bakımından dünyanın en büyük 6. Büyük ülkesi. Bunu iş anlamında kullanmak lazım. Generali Yatırımların en büyük kısmını Türkiye de Acentelere yapılması kararını aldı.

ANA FIKIR SATIŞ KANALININ MODERNIZASYONU

Teknoloji
İşetişim reklam
Müşteri ihtiyacına göre yeniden ürün tasarlamak
Hizmet
İnovatif ve akıllı tarife
Ana fikir kağıtsız ve en basit sonuç
Acentenin bürokrasi zaman kaybı gibi gereksiz işlerle operasyonlar ile uğraşmayarak karını arttırmak.
Dünya uygulamalarından elde edilen çalışmalar tecrübeler en iyi şekilde Türkiye de uygulanacak
Her bir Acente için yaklaşık 100.000 TL yatırımda bulunduk her bir Acenteye web sitesi tasarımı yapıldı. Google reklamları ile müşteri Acentelerimize yönlendirdik.
Tüm bunlar için tek tuş yeterli
Her bir Acente için Facebook sayfası hazırlandı.
Acente destek hattı faaliyete geçecek.
Acente memnuniyeti %80 hedefleniyor.
Acente Portalı faaliyete geçecek ve CRM desteği önemli fayda sağlayacak.
Yeni reklam ve yeni ürünler kampanyalar yapılacak dedi.

 ACENTESİNE YATIRIM YAPAN ŞİRKET KAZANACAK

İSAD olarak yıllardan beri “ACENTESİNE YATIRIM YAPAN ŞİRKET KAZANACAKTIR” dedik Dünya örnek uygulamalarını sunduk, Türkiye gerçeğini gösterdik, bununla ilgili Araştırma, köşe yazılarını yazdık sektör ile paylaştık. Bu uygulama Acentelerinden ve tüm Acentelerden göreceği destek ile bizim söylemlerimizi haklı çıkaracaktır.

İSAD ın tüm Acenteler adına “GÜVENİLİR, KAZANAN, SAYGIN BİR MESLEK OLMAK İÇİN BİRLİKTE BAŞARMAK İYİ GELECEK” Vizyonu bu tarz çalışmalar ile gerçekleşecektir. Yönetimimiz ve Acenteler adına teşekkür ediyoruz.

 Saygılarımızla

İSAD YK