Başkanlar Kürsüde 5 – Berrin Dinç

 Başkanlar Kürsüde 5 – Berrin Dinç

İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği ( İSAD ) Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Dinç sektöre dair fikir ve düşüncelerini siz değerli okuyucularımız ile paylaştı.

SEDDK’nın yeni yol haritasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Olumlu ve olumsuz yönlerini açıklayabilir misiniz? Sorun yaşamadan Trafik poliçesi kesebiliyor musunuz?

Sigorta Sektörü Çok dinamik bir sistem. Sürekli, birtakım değişikler ve yaptırımlara maruz kalıyoruz sektördeki en büyük satış kanalı acenteler olarak. Mağduriyetlerimize çözüm aramaya çalışırken bir yandan da yeni sistemlere adapte olmaya çalışıyoruz. Bu sektörel anlamda acenteleri zor duruma düşürüyor. Trafik sigortalarının şirketler tarafından basılamaması ve çeşitli farklı tekniklerle basılması iş gücü ve performansımızı sadece trafik sigortalarını kesme işlemine harcıyoruz. Sonuç olarak ikinci sorunuzun yanıtı olarak, evet trafik sigortası kesebiliyoruz, 5 dakikalık işlemi üç saatte tamamlayabiliyoruz. Teknik zorlulukların genel politikalarla kaldırılarak, kanuni olarak düzenlenmesi ve sonucunda caydırıcı yaptırımların uygulanması SEDDK’dan en büyük beklentimiz.

Değişimler hayatta kişilere ve kurumlara her zaman umut olur. TÜSAF ve İSAD olarak görüşmelerimizde çok umut verici ve kalıcı bir yol haritası bizimle paylaştılar. Uygulamaların yürürlüğe girmesi biraz süre alacak, bu süreçte de yine geçici çözümlerle iş planı yapmak zorunda kalacağız. Kalıcı çözümlerin yürürlüğe girmesini ivedilikle bekliyoruz.

Herkes için mutlu bir 2023 dilerim.

Saygılarımla,

Berrin Dinç

İSAD Yönetim Kurulu Başkanı