İsad acenteler ile mecliste

 İsad acenteler ile mecliste

ACENTELER GÜÇ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDİYOR

İSAD YK Üyelerinin katılımı ve desteği ile Bu güne kadar çözüm bulunamayan ve hızla büyüyen Acente sorunları karşısında etkili ilk toplantı Ekim 2012 de Ankara da yapıldı. Güçlü Acente Temsilcileri etkin liderler ve duayenler Ankara Ticaret odasında bir araya gelerek temel sorunları tespit edip çözüm önerilerini tartıştılar.Bazı kesimlerce protesto edilerek katılmayın çağrısı yapılan ilk tepki ve çözüm toplantısı, oluşturulan komite ile çalışmalara başlayarak burada ortaya çıkan tespitleri ve çözüm önerileri tüm Acente Sivil Toplum Başkanları ile paylaştılar. Tüm engellemelere rağmen daha sonra 2. Eylem olarak 19 Kasım 2012 de İstanbul Ticaret Odasında çok geniş katılımların olduğu bir toplantıda bu sorunlar dile getirilerek birlikte güçlü ve birlikte hareket etme mesajı da verildi.

SİGORTA ACENTELERİ BAHARI

Hala çözümlerin üretilmesine ve tepkilere rağmen bir şey yapılmadan durulması sonucu Binlerce Sigorta acentesinin üye olduğu Facebook, Twetter gibi sosyal medyada bu güne kadar çözüm bulunamayan ve çığ gibi büyüyen sorunlar karşısında tüm Türkiye’den katılan Acenteler ortak bir eylem konusunda anlaşarak sosyal medya üzerinden çalışmalara başladılar. Ankara da bir sokak eylemi, Basın bildirimi, Ankara’da bir salonda toplantı, Sigortacılık Genel Müdürlüğü ziyareti ve devamında Türkiye Büyük Millet Meclisi Parti Başkan vekilleri ziyareti programları organize edildi.

Bunların sonucu tüm Türkiye den Acente temsilcilerin katıldığı bir eylemle Acenteler Ankara’da yüksel caddesinde bir araya gelerek pankartlar ile yaptıkları eylen sonrası temel sorunları ve oluşturulan çözüm önerilerini dile getirerek basın bildirimini okudular. Buradan Salona geçen acenteler bu günlere nasıl gelindi temel sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiler. Levent Korkut, Turusan Bağcı ve Neşe Demirağ’ın sunum ve konuşmaları büyük bir beğeni ile dinlenmiştir.

O KOLTUKLARDA BOŞUNA OTURMA

İTO Meslek Komitesi başkanı Levent Korkut Tüm bu çalışmaları toplantıları protesto ederek bölünmeye neden olan TÜSAF Yönetim Kurulu Başkanını bazı Yönetim Kurulu Üyelerini eleştirdi. “ Çalışmayacaksın, çözüm üretmeyeceksin bir de protesto edeceksin. Ya o koltukta oturma ya da istifa et. Adama sorarlar komisyonu indiren şirketle neden kol kola dolaşıyorsun çıkarın ne ” Ankara’dan sonra İstanbul toplantısı protesto edildi, bu toplantılardan sonra 3-4 şirket hemen basın açıklaması yaparak ben komisyon indirmedim indirmeyeceğim demiştir. Baskı ve tehditler sadece bizi hırslandırır. Üstlendiğimiz görev zor ama üstlendiysek hakkından geliriz. Acenteler safları sıklaştırmıştır bir sonraki SAİK ve Sektör meclisi dikkatlice seçilmelidir Acenteler meslektaşlarınıza ulaşın ve olanları anlatın demiştir.

Neşe Demirağ yaptığı konuşmada sosyal medyada bu fikir nasıl ortaya çıktığı, hızla çığ gibi büyüyen tepki ve katılımların sonucu özellikle koltuklarında hiç bir çalışma çözüm üretmeden oturanlara karşı tepki ve çalışmalara başlandığı takipci olacakları ve başaracaklarını dile getirmişdir.

BİZİ TEMSİL ETTİĞİNİ SÖYLEYEN BİR KAÇ KİŞİ BİZİ TEMSİL EDEMEMİŞTİR.

İSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turusan Bağcı Toplantı sırasında bu günlere 4 senede nasıl gelindiğini, nelerin yapılmadığını, hangi işaretler nasıl okunamadı ve çözümler üretilemediği , en önemlisi yanlışlar hakkında bir görsel sunumu ile önemli noktalara işaret etmiş ve temel Acil çözülmesi gereken sorunlar ile tüm toplantılar değerlendirmeler sonrası oluşturulan çözüm önerilerini sıralamıştır. Beğeni ile dinlenen konuşmalar uzun süre alkışlanmıştır.

ACENTE TEMSİLCİLERİ PARTİLERİN GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ VE MİLLET VEKİLLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Ankara Yüksel caddesi basın bildiriminin okunmasının ardından yapılan panel sonrası Sosyal medyada acenteler tarafından oluşturulan komisyon temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisine alınmış randevulara geçmiştir. Burada Ak Parti, CHP Grup Başkan vekilleri, millet Vekilleri ile görüşülmüş, MHP randevusu Oktay Vural’ın Annesinin vefatı üzerine daha sonraki bir toplantıya ertelenmiştir. Görüşmeler sırasında Acente temel ve Acil sorunları ve çözüm önerileri konuşulmuş vekillere yazılı olarak teslim edilmiştir.

PARTİLER SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİMİZİ TAAHHÜT EDİYORUZ

Acentelerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dikkatle dinleyen AK Parti Millet vekilleri Sayın Mustafa ATAŞ ve Halide İNCEKARA Sosyal adalet için Sigortaya önem verilmesi lazım, Sigorta Şirketleri Acentelere lütfen ekmek yediriyormuş gibi görünüyor, Acenteler kapı kapı dolaşıyor sıkıntıları göğüslüyorlar ve büyümeye bu günlere gelinmesinde katkıları çok büyük bu işten ekmek yiyorlar şu kadar daha az kazansın gibi yaklaşım doğru değildir. Genelde Hazine ne karar verirse Hükümet onu kabul etmektedir. Hazinenin Acente karlılığından korkmaması lazım Acentenin hem İstihdama hem de Vergiye önemli katkıları vardır. Sigorta Şirketlerinin Acenteyi sevmesi lazım Şirketlerin birbirlerini yemesini Acente üzerinden yapmaması lazımdır. Her taraf Acentelerin kazanarak yaşamasını öğrenmelidir. Her probleminizi dinlemeye gittiğiniz yere gelmeye yanınızda olmaya hazırız, Sorunlarınızın çözümü noktasında en az Acenteler kadar mücadele edeceğimizi taahhüt ediyoruz burada bir söz verelim ve taahhüt edelim dinledik gönderdik olmayacak takip edip çözeceğiz demişlerdir.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN PARTİ TEMSİLCİLERİ İLE KOMİSYON KURULUYOR

CHP Grup Başkan vekilleri ve Millet Vekilleri Ak Parti ile aynı düşüncedeğiz, diğer Siyasi partiler ile bir araya gelip müşterek bir çalışma yapalım, Grupdan resmi bir görevlendirme yaparak bir çalışma grubu kuralım birlikte çözelim bu konuların hangisi yasa ile hangisi yönetmelik ile çözülür bunu inceleyelim daha sonra bunu genel Kurula ve meclise taşıyalım konuşmaları sadece koltuklarda boş oturmakla olmayacağını mücade ederek çözüm üreterek sonuç alınabileceğini göstermiştir.

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI SİGORTACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ELİ DAHA GÜÇLÜ

Sigorta Sektörü ve Acenteler yararına önemli çalışmalar yapan Sigortacılık Genel Müdürlüğü Acente yönetmeliğinin çıkma arifesinde şimdi eli daha güçlenmiş Acente dışındaki baskı gruplarına ve kişilere takılmadan gerçekten sektörün ve Acentelerin yararına olacak çalışmaları daha rahat yapacaktır. Gerek yönetmelik gerekse Kanun değişikliklerinde Acentelerin sesine ve önerilerine gereken önemi daha da fazla vereceğine inancımız tamdır. Hemen hemen her toplantıda SAİK Yönetim Kurulundaki Acente temsilcilerinin etkin çalışamadığını, kanundaki yetkilerini kullanamadığını SAİK in çalıştırılması gerektiğini belirten Sigortacılık Genel Müdürü Sayın Ahmet Genç in ne kadar haklı olduğu bir kez daha teyit edilmiştir.

Çözüm önerilerininde sunulduğu Temel ve Acilen çözüm bekleyen sorunları şunlardır.

 1. Acente komisyonlarının düşürülmesi
 2. Haksız yere fesih edilen Acentelikler
 3. Call Center ve İnternet üzerinden poliçe pazarlanması,
 4. Tek taraflı Acentelik sözleşmeleri.
 5. Teminat bulunamaması
 6. Muafakat, TTK 104. madde uygulaması, Sicil Yönetmeliği,
 7. Dernek, Vakıf, Kooperatif, Otomotiv plazaları gibi kurumlarının Acentelik yapması
 8. Portföy mülkiyeti
 9. Tedarik sistemi , alternatif onarım zorlamaları
 10.  Acenteler arası paylaşım,
 11. Acente etik ve uygulama düzenlemeleri
 12. Acente yönetmeliği

Bu sorunların artması ve yanlış uygulamalar sonuçu öncelikle tüketiciye ve kamuya, özellikle istihdama olumsuz etkilerin daha net görülmesi sağlanacaktır

Bu etkinliğin sonuçlarının sigortacılık sektörüne ,ekonomiye ,istihdama kalite ve güven katacağına inanıyoruz.

İSAD Olarak Acente haklarını korumak için her zaman her mecrada yer alacağımızı ve mücadele vereceğimizi taahüt ediyoruz.

Saygılarımızla