Tüsaf Ve İsad’ın İstanbul’da gerçekleştirdikleri toplantı büyük yankı uyandırdı

 Tüsaf Ve İsad’ın İstanbul’da gerçekleştirdikleri toplantı büyük yankı uyandırdı

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) ve İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) tarafından düzenlenen Sigorta Acenteleri Toplantısı’nda acenteler için yeni gelir kapısı olabilecek konular gündeme geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İSAD Başkanı Berrin Dinç, “Sigorta acenteden satın alınır” dedi. Dinç, bu konuda acentelere büyük görevler düştüğünün de altını çizdi. Sigorta Acentelerinin birlik olması gerektiğini özellikle vurguladı.

“Acentelere saygınlık kazandıracak ürün”

TUSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ise sigorta acentelerinin işinin çok zor olduğunu söyledi. Avrupa’da Amerika’da sigorta acentelerinin çok yüksek kazançları olduğunu ve prestijleri bulunduğunu belirten Büyükçelebi, “Bizlerin de onların seviyelerine gelmesi gerekiyor. Ancak işimiz çok zor. Bunu hep birlikte yaşıyoruz. Dağıtım kanalları arasındaki haksız rekabet, bankaların haksız rekabeti, brokerlerin haksız rekabeti ve bir takım uygulamalarla karşı karşıyayız. Özellikle bankaların haksız rekabetiyle ilgili inanılmaz şikayetler var. ‘Bankacılar sigortacılık yapmasın’ diye bir söylem ortaya atıldı. Ancak Türkiye’de bunu gerçekleştirebilecek bir lobiye sahip değiliz. Dünyada sigorta şirketleri banka sahibi olurken, Türkiye’de bankaların sigorta şirketleri var. Finans sektörünün yüzde 80’nin sahibi olan bir yapıya ‘Sen sigortacılık yapamazsın’ diyemezsiniz. Sigortacıların bankacılık yapar seviyeye gelmesi lazım” şeklinde konuştu.

Acenteler saygın konuma gelmesi ile ilgili çözüm önerileri olan toplantıda FİNDEX, Anadolu Sağlık Merkezi ve Homer sigorta acenteleri ile projelerini paylaştılar.

Yaklaşık 250 acente yetkilisinin katıldığı toplantıda, karşılıklı soru cevap yapıldıktan sonra toplantı gala yemeğiyle sona erdi.