Sahibinde acil satılık acente

SAHİBİNDE ACİL SATILIK ACENTE                                    Turusan Bağcı 01.06.2013

 Bir çok Sigorta Şirketi çok yüksek bedellere satıldı,  Bunun en yakın örneğini Yapı Kredi Sigorta 1 Milyar 200 Milyon Amerikan Dolarına satıldı.

Hemen tüm Sigorta Şirketlerinde Genel Müdürün veya  Genel Müdür yardımcılarının hatta bazı şirketlerde bölge müdürlerinin bile bu şirketler satılmadan önce hissesi olduğu görüyoruz. Böyle olunca büyük emek veren çalışan yöneticilerimiz ya satıştan hissesi oranında pay ya da satılmadan emekli olursa bir jestiyon almaktadır. Haklılar da çok emek harcamışlar en önemlisi üretimin %70 ini yapan şirketleri bu güne taşıyan Acenteler ile uğraşmış onlara katlanmışlardır. Hatta zarardan sorumlu olan !!! Fabrikaları yakan, kişilerin hastalanmasına sebep olup hastenelere yatıran, araçları ile kaza yapmasına sebep olan bu Acentelerin Acenteliğini kapatmak için çok uğraşmış, komisyonlarını indirmek için uzun araştırmalar yapıp gerekçeler bulmuş suçlu ortaya da çıkarılmıştır. Bu komisyon indirimini ve kapatılmayı hak eden Acenteler zarar eden branşlarda yoğun olarak poliçe satıyorlar sonucu çıkan ve inandıkları teknik analiz sonucu Acente kapatmamda ve komisyon indirmekte haklı açıklamaları yaparak yönetim kurullarını da ikna etmişlerdir.

Şimdi komisyon indirildi, tarifeyi belirleyen, anlaşmalı servis anlaşmasını yapan hatta eksper bile atayan bu suçluların Acentelikleri de kapatıldı. SONUÇ tabi ki kar etmeye başladı. Hatta bir büyük güzide Şirketimiz tesadüfe bak neredeyse Acentesinden indirdiği komisyon oranı kadar kar açıkladı. Şimdi sıra kar ettiğine göre çok yüksek bedellere hemen yabancılara satılmaya payını almaya geldi.

VEFA İSTANBUL’da BİR BAYIR ADI

Bu şirketi yıllardır bu noktaya gelmesinde %70 payı olan her söylediğini yapan her köşeye kişiye her mevsim ve koşulda ulaşan bu kadar yüksek bedellere satılmasında %70 payı payı olan en vefakar temsilcisi  Acentemi ama o ne yapıtıki az daha Şirketi bastırıyordu aldığı kararlar ile Şirketi zor kurtardı. Vefa mı o İstanbul da bir bayır adı bilmiyor musunuz? Şimdi hizmet kalitesini arttırıp yeni projeler geliştirmek Acentesini eğitip uzun süren bir karlılık için zamanı olmayan Şirket yöneticileri komisyon indirip Acente kapatıp kar ederek Yönetim Kuruluna ortaklara kısa süredeki başarısını göstererek şirketi satmaya geldi. Eee o kadar çalıştı önlem aldı kara geçti satıştan payını da hakketti. Tesadüfe bakın şu an yabancı görüşmeleri devam eden satılmak üzere olan bir kaç şirketin ana politikalarından biri hala zarar veren!! Acenteyi kapatmak ve komisyonu indirmektir.

 SIRA BİZDE Mİ?

Şimdi düşünelim hatta hayal edelim ; O kadar uzun yıllardır bu şirketlerin bu noktalara gelmesinde faydamız oldu Koca koca plazalarda rahat koltuklar 5-6 sıfırlı iyi maaşlar almalarının %70 i bizim sayemizde oldu, kapatıldık sesimiz çıkmadı komisyonumuz indirildi sineye çektik, teminat vermiyoruz senin yıllardır hizmet verdiğin müşteriye dediler tamam dedik ayakta zar zor duruyoruz, üretim portföy mülkiyeti müşteri de bizim demek ki Sigorta şirketlerinin satışından hem alan yabancı hemde satan yönetici bu bedele satılmasında %70 katkısı olan Acentelerine de satıştan pay verse örneğin alan %15 satan %15 gibi bu bedel Acenteler arasında üretime göre Adil olarak dağıtılsa ne iyi olurdu değil mi? Ama pay verirlermi, o zaman bizde basın yolu ile ulusa Yatırımcılara seslensek, aldığı şirketin % 40-%70 üretimini yapan acenteler biz  altı ay içinde başka şirkete gideriz, alan tabanı olmayan boş şirkete para vermiş olur, kendisi yeniden sıfırdan pazar payı oluşturur, hem pay alan yöneticilerin var o kadar para aldılar , Zaten kızgın gidiyoruz imaj problemi de oluşur reklam da yapsınlar. 100 yıl daha beklesin bir o kadar daha para harcasın, aynı başarı ile çalışsın  bize zaten ihtiyacınız yok ! yok sayılmadık mı zaten desek mi acaba? Bu kalan 3-5 komisyon indiren şirketler satılmadan. Bakarsın ileride alan yabancı da bizi (pardon) şirketi satar Bu duruşu sergileyecek güçlü lider mi onu da siz seçeceksiniz.

Saygılarımla 

Turusan Bağcı