Sigorta Acentesi olmak ayrıcalıktır

 Sigorta Acentesi olmak ayrıcalıktır

Acente, sigorta şirketleri ile birlikte, yan yana, omuz omuza çalışan kişilerdir. Sigorta şirketleri ve müşterileri arasında köprü görevi gören, insana dokunan, doğrudan sıcak satışı sağlayan yetkili kişilerdir. Sadece bununla kalmayıp, müşterinin her hasarında, her yaşadığı problemde yanında olan kişilerdir.

Acenteler; Acenteliğin getirdiği eğitimi, gerekli belgeleri, gerekli yasal koşulları sağlayan kişilerdir.

Acentelerin tek geçim kaynağı sigorta satmaktır. İşi sigortacılık olmayan kişilerin ya da kurum ve kuruluşların sigorta satmaya yönelik çalışmalar içerisinde olması kabul edilemez bir durumdur. Biz, acenteler olarak, her zaman toplumda sigorta bilincini ve farkındalığını arttırmak adına mücadele etmekteyiz.

Hiçbir meslek yoktur ki, yaptığı işe bu kadar göz dikilsin…. Bu durum inanın beni o kadar çok üzüyor ki; çünkü Acentelerin uzun yıllar hizmet vererek sektöre büyük bir Pazar payı sağladığı tartışılmaz bir gerçek iken, çıkan yasa ve yönetmeliklerle sigorta acentesini bitirme çabalarını görmek, bizleri hayal kırıklığına sevk etmektedir.

Biz acenteler mesleğimizi her geçen gün daha üst seviyelere getirmeye çalışıyoruz.

Bu doğrultuda da hareket ediyoruz.

Bütün bu emekler sağlanırken çıkarılan yönetmelikte sigorta acenteleri dışında sigorta şirketleri adına poliçe düzenlenemez hükmü de var iken hizmet bedeli altında özellikle sigorta sektöründe dahi olmayan kuruluş ya da kolların hizmet bedeli adı altında sigorta satma çalışmalarını doğru bulmuyorum.

Herkes kendi uzman olduğu mesleği yapması en doğru harekettir.

Covid- 19 ile tüm Türkiye mücadele ederken acentelerin yararına olmayan ve acentelerin çalışmalarına zarar getiren ilgili yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulmasını talep etmekteyim. Dijital yatırımı da aynı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi acentenin alt yapısını destekler şeklinde internet ile acente üzerinden satışın sağlanması bizlerin en büyük beklentisidir.

Bir kanun çıkması gerekiyorsa, acenteye özel kanunun çıkması ,acentelerin haklarının kanun ile savunulması gerektiği konusunda hareket edilmesi düşüncesindeyim.

Güzel günler gelecek tüm bu sıkıntılar geçecek, değişim ve dönüşüm içerisinde teknoloji çağını yaşamaya başladığımız bu günler de acente olmanın gururunu yaşıyorum.

Altını da çizmek isterim ki, SİGORTA ACENTEDEN ALINIR.

Saygılarımla,

Berrin DİNÇ

İSAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI