“Asıl işi sigortacılık olmayanlar sigorta sa-ta-maz. Nokta”

 “Asıl işi sigortacılık olmayanlar sigorta sa-ta-maz. Nokta”

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, aslı işi sigortacılık olmayan yapıların sigorta satmasına izin veren yönetmelik değişikliği hakkında önemli açıklamalar yaptı. YouTube üzerinden yayın yapan Sigorta Ekranı’nın canlı yayınına katılan Büyükçelebi, sigortanın sadece yetkili kişiler tarafından satılabileceğini söyledi. 

SigortaMedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın sunduğu programda Büyükçelebi, “Biz sigortacılığı kanun ve yönetmelikler çerçevesinde elde etmiş kişi ve kurumlar yapsın istiyoruz. Onun dışında kimse bu işin içine girmesin. Danışmanlık ve uzmanlık gereken bir sektörün içerisindeyiz” dedi.

5684 numaralı kanun ortada

“Sigorta konusunda vatandaşa doğru hizmet verebilmenin yöntemi, uzmanlık ve bilgi sahibi olmayı gerektiriyor” diyen Büyükçelebi, “Kanun 2007 yılında çıktığı zaman bunun çerçevesi net bir şekilde belirlenmiştir. Ama süreç itibariyle bunu delmeye çalışan bir takım yapıların olduğunu gördük. Marketler ve e-satış sistemleri üzerinden bir takım uygulamalar gelmeye başlamıştı. Bunların sigorta satışına aracılık yapmasını kabul etmemiz mümkün değil. Penetrasyon arttırmanın yöntemi patlıcanın-soğanın yanında sigorta satmak değildir. Düzenlediğimiz toplantılarla ‘Sigortayı ancak 5684 numaralı kanun nezdinde yetkili kişi ve kurumlar yapabilir. Onun dışında kimse aracılık edemez’ şeklinde itirazlarımız oldu.

Daha sonra bir sektör duyurusu yayınlandı ve bu yapıların sigorta satışı yapamayacağı açıklandı. Bir takım olumlu düzenlemeler arka arkaya gelmişken 9 Mayıs’taki yayınlanan yönetmelik değişikliğini görünce şoke olduk” diye konuştu.

Her şirketten trafik poliçe kesilsin

Büyükçelebi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sabit veya tek fiyat konusuna bakış açımızı tekrar ifade edeyim. Biz meslektaşlarımızın çektiği bu ızdıraptan kurtulmasını istiyoruz. Fiyat araştırmaktan, düşük fiyatla, iş paylaşımı baronları ve organizasyonlarla uğraşmaktan bıktık… Bu sıkıntıları en çok ve en yakından hisseden grup biziz. Bazılarının hoşuna gitmeyecek ama şöyle bir ayrım yapmam gerekiyor: 16 bin acentenin 15 bin 500’ünü ayrı, 500’ünü ayrı görüyoruz. Bu 500 kim? Organizasyon ve illegal yapıların içinde olanlar, iş paylaşanlar. Ama 15 bin 500 tekli, ikili, üçlü, beşli, yedili çalışıyor. Bu yapı yedili de çalışsan sekizinciyi istiyor. Vatandaş en uygun fiyatın peşinde koşuyor. Serbest fiyat olsun ama tüm acenteler her şirketten trafik poliçesi kesebilir imkanına da kavuşsun. O zaman vatandaş istediği şirketten poliçe satın alabilir. Bununla birlikte doğrudan tazmini de işin içine sokabilirsek daha doğru olacak.”

Yönetmelik değişikliğine itiraz konusunda önce SAİK’ten hamle beklediklerini belirten Büyükçelebi, “Yönetmelik değişikliğine itirazı öncelikle SAİK’e bırakıyoruz. Yaptıkları bu işi temizlesinler. Ya giderler Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile bu işi konuşurlar ya da hukuksal yollara kendileri başvurur. Bunların hiçbiri olmuyorsa biz o zaman eyleme geçeceğiz. 16 bin acentenin 10 binini ortadan kaldırmak için yapılan bir uğraş var ve bu uğraş ısrarla devam ediyor. Asıl işi sigortacılık olmayanların sigorta satamayacağı, aracılık edemeyeceği, komisyon alamayacağının belirlenmesi lazım. Zaten bu konuda kanun çok açık. Üç ay önce yayınlanan sektör duyurusu da bu yöndeydi. Ne oldu, ne değişti de yeni bir yönetmelik yayınladı anlayamıyoruz! Bu yönetmeliğin kesinlikle değişmesi veya iptal edilmesi gerekiyor” dedi.

Büyükçelebi, “Nasıl seçildiği bizim tarafımızdan bilinen, bağımsız olmayan ve iki yıldır yaptıkları ortada olan bir yapının acentelere bir fayda sağlayacağını düşünmüyoruz. İstanbul derneklerinin büyük bir kısmı SAİK’in istifa etmesi için ortak deklarasyon yayınladılar. Federasyon olarak bu kararı destekliyoruz. Bizim SAİK’ten artık bu anlamda hiçbir beklentimiz yok. Olabildiğince hızlı bir şekilde istifa edip, bu yapıdan ayrılmalarını bekliyoruz. Çünkü gittikleri yol doğru yol değil, tarzları hiç doğru değil” şeklinde konuştu.

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi’nin açıklamalarının tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. YouTube’tan yayın yapan SigortaMedya kanalına abone olmayı ve videoları beğenmeyi unutmayınız.