Başkanlar Kürsüde 6 – Berrin Dinç

 Başkanlar Kürsüde 6 – Berrin Dinç

2022 yılını sigorta sektörü özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce 2022 yılı sigorta sektöründen neler götürmüş ve neleri sektöre kazandırmıştır? 2023 yılına sektörel olarak umutla bakıyor musunuz? sorusunu sorduğumuz İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği ( İSAD ) Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Dinç fikir ve düşüncelerini siz değerli okuyucularımız ile paylaştı.

2022 yılını sigorta sektörü özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce 2022 yılı sigorta sektöründen neler götürmüş ve neleri sektöre kazandırmıştır? 2023 yılına sektörel olarak umutla bakıyor musunuz?

2022 yılı sıkıntıların yüksel perdeden yaşandığı bir yıl oldu. Prim artışlarından tutun, şirketlerin bazı riskler için teminat vermekten kaçınması tüketiciyi ve acenteleri oldukça zor duruma düşürdü. Kısacası zor bir yıl geçirdik.

2022 senesinde birçok acentemiz kapanma riskiyle karşı karşıya kaldı. Unutulmamalıdır ki Türkiye’de kesilen poliçelerin %60’a yakını acentelerimiz tarafından üretilmektedir. 2023 yılında Sigorta Şirketlerinin daha hassas ve çözüm odaklı olup bu tarz durumların yaşanmaması ile ilgili çalışmalar yapmasını ve Acente dostu şirketlerin çoğalmasını bekliyoruz.

Unutmamalıyız ki dijitalleşme biz acentelerin de gelişmeye çalıştığı ve önem verdiği bir konudur. Türkiye’de sigorta sektöründeki tüketici profili, aldığı hizmeti kullanırken karşısında iletişim kurabileceği birini görmek istiyor. Bu ihtiyaca en doğru şekilde karşılık veren kurumlar da Acentelerimizdir.

Biz İSAD olarak 2023 yılında tek bir acentemizi bile sistem içerisinde kaybetmek istemiyoruz.

2022 en iyi görünen kısmı SEDDK’ya acenteyi gözeten bir yönetimin gelmesiydi. En azından biz acenteler için umut verici söylemleri oldu. 2023’ten beklentimiz de bu söylemlerin aksiyona dönüşmesi. Acentelerimizin daha ferah, sistematik bir biçimde çalışmasının sağlanması önemli.

Haksız rekabet ortamının yaşanmadığı, tüm uygulanan hakların Acentelerimize de sağlanmasını istiyoruz. 2023 yılı buyunca İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olarak ben ve ekibim bu aksiyonların takipçisi olacağız…

Berrin Dinç
İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı