İnternetin geleceğini tehlikeye attığı mesleklere sigortacılık da katıldı.

İnternetin geleceğini tehlikeye attığı mesleklere sigortacılık da katıldı.                        Çetin Yaman, 20.01.2015

2013 yılı   ( Milyon/USD )

Amerika 1.568.399

Avrupa 1.631.699

Asya 1.278.780

Afrika 72.625

Okyanusya 89.638

Toplam 4.641.141 USD Prim

Kaynak: http://www.tsb.org.tr/images/Documents/sigma3_2014_en.pdf

Yukarıda 2013 yılı Dünya sigorta verileri yer almaktadır. Görüldüğü üzere. Amerika ve Avrupa üretimin %70 ini oluşturmaktadır. Tek başlarına da dünya Pazar paylarının 3/1 ine sahipler.

Türkiye hayat dahil 10.398 USD (24 Milyar 229 MilyonTL) toplam pazardan yüzde 1 in alında %0.22 paya sahiptir.

18.Ocak.2015 tarihinde NewYork Times haberi geleceğe yönelik kaygıları artıracak seviyede.

Orijinal Metin : http://www.nytimes.com/2015/01/19/technology/insurance-via-internet-is-squeezing-agents.html

New York Times gazetesinde yer alan bir analizde, sigortacılık mesleğinin geleceğinin de internet üzerinden yapılan işler nedeniyle tehlikede olduğuna dikkat çekildi.
Teknoloji şirketleri ve yeni kurulan internet sitelerinin aralarında otomobil, ev ve küçük işletmeler için ticari sigorta poliçeleri satmaya başladığına dikkat çekildi.


SİGORTA İŞLERİ İNTERNETTE
Bu internet siteleri müşterilere olası tüm fiyatların karşılaştırmasını geliştirdikleri veri tabanları üzerinden gösterip, müşterilerin araştırma yapmak için zaman harcamasını engelliyor.
İnternet siteleri sattığı poliçeler üzerinden yüzde 10 ve üzerinde komisyon alarak para kazanıyor.
Sektör yetkililerine göre internet şirketlerinin normal şirketlerin yerini alması kısa zamanda olası olmasa da Silikon Vadisi uzmanları aynı fikirde değil.

İNTERNETTE YAYILMASI AN MESELESİ
Teknoloji uzmanlarına göre sigortacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılması an meselesi.
Teknoloji devi Google’ın bile bu işe dahil olduğuna dikkat çekiliyor.
ABD’de 40 bine yakın sigorta acentesi var ve internetteki yayılımla birlikte, bu şirketlerin yüzde 25’nin piyasadan silinmesi bekleniyor.
Uzmanlar, varlıklı müşterilere sahip şirketlerin ileride ayakta kalacağına işaret ediyor.

18.Ocak.2015 tarihinde NewYork Times haberi geleceğe yönelik kaygıları artıracak seviyede.

Yakın gelecekteki bu tehlikeyi de göz artı etmemeliyiz ve şimdilerde gardımızı almalıyız.

Bir gerçek var ki;  tüm dünyada kaçınılmaz olarak İnternet Sigortacılığı ilk etapta bireysel sigortalar için sektörde yerini alacak. Kısa zamanda da Pazar payını artıracak.  Biz acenteler olarak İnternet Sigortacılığında nerede olacağız?

Bizler; bir an önce gerek operasyon maliyetlerimizi azaltmak,  gerekse şimdilik sadece Zorunlu Sigortalarda tüm şirketinin ürünleri satabilme hakkını alıp, sistemin alt yapısını kurdurmalıyız.

Zorunlu Sigortalar için Kapalı ekran çalışabiliriz.

Bunu yapmakta geciktiğimizde brokerler ve internet Satışı yapanlar Pazar paylarını artıracağından geçmiş olabilir.

Yıllarca edindiğimiz tecrübelere bakarsak. Türk tüketicisi alışkanlıklarından kolay vazgeçmiyor. O sebeple erken yol alıp, mümkünse fayda sağlayıp yolumuza eskisinden daha güvenli şekilde devam etmeliyiz. Bildiğiniz gibi Türkiye Genç nüfusa sahip bir ülke; Sosyal Medya kullanımı birçok ülke nüfusuna oranla en tepelerde yer almaktadır. Eskiden bisiklet isteyen çocuk şimdi biraz büyüdüğünde ilk telefona sahip olmak istiyor. Bizim sanal dediğimiz ortama bakışımız ile çocukların sanal ortama bakışı oldukça farklı, büyürken konuşmayı öğrenir gibi öğreniyorlar.

Tüm şirketlerin karşılaştırmalı ekranları olduğunda bizim insanımız en ucuzu hangisi ise orada bulacağı bildiğinden işlemlerini oradan halledecektir. Bu şimdi bizlere uzak gelebilir ama bence 3-5 yıla etkileri kalmayacaktır. Mesela, kaçımız artık Uçak bileti bayisine gidip alıyoruz. İnternetten hallediyoruz ihtiyacımızı.

Artık Sigorta şirketleri için tüm dünya yerel ülkeleri oldu. Allianz veya Axa ‘nın girmediği ülke o kadar az ki. Axa’nın bile sadece internet üzerinden satış yapacağı konuşuluyor.

Yani İnternet Sigortacılığına bir başlandığında bizim ülkemizde ham kalmayacak. Tüm faaliyette oldukları ülkede yasalar izin veriyorsa hemen, vermiyorsa da verecek kıvama getirip derhal başlayacaklardır.

Şu an yaşadığımız gerçeklere baktığımızda dağıtım kanalı olarak şubeler ve  merdiven altı acentelerden  bizlere daha da fazla sıkıntı yaratacaktır.

Saygılarımla,

Çetin Yaman