Ana sayfa Tusaf'tan Haberler TÜSAF YK HAZİNE'de

tusaf_haberler

TÜSAF YK HAZİNE'de

 

Samimi geçen toplantıda çok önemli bilgi alışverişlerinde de bulunulmuştur. Toplantıda TÜSAF YK üyelerinin Yeni hazırlanan Sigorta Acenteleri Yönetmeliği, Acente sorunları ve Bankalar ile ilgili Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç ve Daire Başkanı ile karşılıklı görüş bildirme fırsatı da oluşmuştur.

Sayın Genel Müdür Genç, Taslakta hayati önem taşıyan konulara odaklanılması gerektiğinin altını çizmiş, birçok görüş alındı şu an bunları düzenlemekle ilgileniyoruz, en uygun olan taslak alınan görüşlere göre mutlaka çıkarılacaktır demiştir.

TÜSAF Başkanı Hüseyin Kasap Taslakla ilgili görüşlerimizi sunduk bunlarla ilgili bir kaç önemli notumuz var, Acente tanımı karıştırıyor. Bunun mutlaka önerdiğimiz şekilde düzenlenmesi gereklidir, ayrıca Portföy mülkiyeti ve muvafakat konuları kanunda görüşülecek diye bakana götürmedik bu yönetmelikler çözülemeyecek gibi görülüyor. Faiz silahı ve cayma hakkı da kanunla düzenlenebilir Kanun değişikliği şart demiştir, bir çok önemli maddenin de üstünden tekrar geçilmiştir.

Sayın Genç ise cayma hakkının verilmemesi Seçme hakkının sınırlandırılması olarak değerlendirilebilir. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunun değişmesi ile ilgili öneri getireceklerini Eylül Ekim ayında komisyona önerilerini sunacaklarını bildirmiş, TÜSAF ve SAİK in çalışması gerekmektedir Kanun ile ilgili öneriniz varsa bildiriniz demiş, ayrıca Acente Yönetmeliği Ekim ayında çıkacağı Konularında haberleri iletmiştir.

TÜSAF Başkan Vekili Mustafa Aydınçelebi yanlış uygulamalar ile ilgili örnekler vererek Hazinenin şikâyetler ile ilgili uygulamalarını sormuştur,

Hazineye gelen şikayetler ile ilgili olarak da Ahmet Genç gelen başvurular ile ilgili ceza veriyor gerekeni yapıyoruz bu devam edecektir, bazı bankalar 5-6 ayrı ceza almıştır. Bankaların Genel Müdürleri arasında şahsen ceza alan da bulunmaktadır. Bazı bankalardan bir kaç kez savunma istenmiştir sorumlular hakkında gerekli işlem yapmaya hazırız demiştir.

TÜSAF Yönetimi ise, hazine işlem yapılan ve ceza verilen acente ve Şirketle ile ilgili isim açıklamadan yapılan denetim ve inceleme sonucu su maddeye istinaden şu kadar kınama, şu kadar işlem yapılmış şu cezalar verilmiştir diye duyuru yapsın demesi üzerine, Sayın Genç bunu kamuoyuna ismen açıklamadan bir ortamda isim vermeden verilen cezalar açıklanması yapılan çalışmaları göstereceği gibi örnek de olacaktır demiştir.

TÜSAF Otomotiv servisleri ya anlaşmalı servis olmayı yada sigorta Acenteliğini seçmeli mevcut durum uygulamada haksız sorunlar yaratmakta sektör itibarını sarsmaktadır aynı durum Sağlık Sigortası poliçesi için hastanelerde yapılıyor. Anlaşmalı olan yere giden sigortalının poliçe bilgileri alınıp kendilerine çıkar sağlamak amaçlı kullanılıyor demiştir.

Sayın Genç bunun kanunla düzenlenebileceğini bildirmiş bununla ilgili öneri getirilmesini rica etmiştir.

TÜSAF Yönetim Kurulu üyesi Murat Büyükçelebi, Poliçeler promosyon malzemesi olarak kullanılıyor bu sektöre çok zarar veriyor bu uygulamanın engellenmesi gereklidir demiştir.

TÜSAF Başkan Yardımcısı Turusan Bağcı, Sigorta şirketleri acente hatalarından sorumlu olmalıdır bu durumda Sigorta Şirketleri Acente kalitesini arttırmak yönünde çalışma yapacaktır sorumlu olmadıkları sürece Acente gelişimine ve eğitimine önem vermeyeceklerdir, eğitimsiz gelişmemiş acenteler sektöre ve tüketiciye zarar verebilir bunun mutlaka kanunda belirtilmesi gereklidir demiştir. Ayrıca yeni kanun ve yönetmeliklerin Acente ve sektörün gelişimine yönelik düzenlemeler içermesi gerektiğini sınırlama ve alternatif çalışmaların sektöre fayda getirmeyeceğinin altını özellikle çizmiştir.

Ahmet Genç yeni düzenleme ile kanunda yeni zorunlu Sigortalar getirebiliriz demiş önerilerimizi beklediğini belirtmiştir.

Acente tanıtımı ile ilgili TOBB da biriken para ile Acentelerin tanıtımı ile ilgili reklam çalışmalarına başlandığı ve 2011-2015 yıllarını sektörün önünü açma yılı ilan ettik bu konuda çalışmalar devam etmektedir denilmiştir.

 

Çok verimli geçen toplantı sonunda istenilen görüş ve öneriler ile ilgili tekrar bir bir araya gelinmesi kararlaştırılmıştır.

 

10.08.2011


tsrsb   acentelermeclisi   dask   sigortacili   sigortaci_gazetesi   sigorta_gov  tramer   tsev   tusaf  guvencehesabi     
   sigorta hasar takip merkezi hayat sigortası bilgi merkezisağlık sigortası bilgi merkezisigorta bilgi merkezisigorta tahkim komisyonu    sigorta-gundemi    sigorta-haber      

windows live messenger
limewire indir