Ana sayfa Sektörden Haberler Kefalet Sigortası

sektorden_haberler

Kefalet Sigortası

batural pamukcu 2

‘Kefalet sigortası acenteler için önemli bir ürün‘

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, kefalet sigortasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kefalet Sigortası Genel Şartları’nın 1 Şubat 2014 itibarıyla yürürlüğe girdiğini hatırlatan Pamukçu, bununla birlikte 8 farklı teminatı içerisinde barındıran “Kefalet Sigortası” uygulamasının, kamu ihale kanununa eklenen madde sonrasında kamu ihalelerinde de aktif olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Uluslararası sigortacılık terminolojisinde “surety bond” ya da “bonding” olarak bilinen kefalet sigortasının isteğe bağlı yaptırılabilen, tüm sektörlerde kullanılabilen ve çok çeşitli kefalet senetleriyle birçok sektörde çözüm olabilecek bir sigorta ürünü olduğunun altını çizen Pamukçu, “Kefalet sigortasıyla sunulan teminatlar genelde imalat, inşaat, lojistik gibi mesleklerde sıklıkla kullanılıyor” dedi.

Geniş teminat yelpazesi sunuyor

Tedarikçiler veya iş ortakları, sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirirken karşı taraftan garanti veya teminat istenmesinin muhtemel olduğunu söyleyen Pamukçu, “Kefalet sigortası, bu tarz talepler için etkin bir çözüm yoludur. Bir anlamda, sigorta şirketleri diğer kurum/kuruluşlara verilen taahhütlere kefil olmakta ve geniş teminat yelpazesi ile sigortalılarını güvence altına almaktadır” dedi.

Yurtdışında da kolaylıkla kullanılabilir

Kefalet sigortasının tüm dünyada uzun yıllardır kullanılan bir teminat türü olduğunu, bundan dolayı yurtdışında da kolaylıkla kullanılabildiğini vurgulayan Pamukçu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu sigorta ürününün Türkiye pazarına sunulmasıyla birlikte, Türkiye’deki kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar özellikle son zamanlarda ciddi bir talep istatistiğine sahip. Garanti ve teminat taleplerini karşılamak için geleneksel yöntem olan ve bankalar tarafından sağlanan teminat mektupları, bankalar nezdindeki kredi limitleri üzerinde ek yük oluşturmaktadır. Söz konusu ürünün en önemli özelliği, oluşan ekstra yükü ortadan kaldırmasıdır.”

1 yılda yüzde 64 büyüme

Sektörde, 2017 sonu itibarıyla ilgili ürüne ait toplam üretim rakamının 50 milyon 21 bin lira olduğunu aktaran Pamukçu, “2017 yılının sonu itibarıyla ilgili üründeki prim üretim tutarına bakıldığında, 2016 yılının aynı dönemindeki 30 milyon 392 bin liralık üretime kıyasla yüzde 64.5 oranında bir artış olduğu görülüyor” dedi. Pamukçu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kefalet sigortası, ürün çeşitliliğine önem veren ve sadece zorunlu sigortalara bağlı kalmak istemeyen acenteler için de detaylı ve özel bir üründür. Gerek sektördeki ürün çeşitliliği anlamında, gerekse ihtiyaca yönelik bir ürün kapsamında olması sebebiyle özellikle ilerleyen dönemlerde sektördeki önemli ürünlerin başında geleceğini düşünmekteyim.”


tsrsb   acentelermeclisi   dask   sigortacili   sigortaci_gazetesi   sigorta_gov  tramer   tsev   tusaf  guvencehesabi     
   sigorta hasar takip merkezi hayat sigortası bilgi merkezisağlık sigortası bilgi merkezisigorta bilgi merkezisigorta tahkim komisyonu    sigorta-gundemi    sigorta-haber      

windows live messenger
limewire indir